Choć Francja od lat należy do najbardziej uprzemysłowionych państw świata, to jednak kryzys ostatnich lat dotknął także i tą wielka metropolię. Widoczny jest wzrost bezrobocia, a co za tym idzie, także wzrost przestępczości. W dużej mierze główną tego przyczyną jest to, że Francja jest krajem europejskim, który przyjmuje najwięcej emigrantów. Co też niezwykle istotne, w większości przypadków dostają też oni obywatelstwo i tym samym stają się pełnoprawnymi obywatelami francuskimi. Zauważono również w tym sektorze bardzo dużą przestępczość, dlatego też władze postanowiły wprowadzić nowe przepisy, na podstawie których, będzie odbierane obywatelstwo francuskie emigrantom, którzy popełnili przestępstwo. Oczywiście tak jak na całym świecie, tak i we Francji są miejsca bardziej i mniej bezpieczne, zwłaszcza dla turystów, którzy nie znają kraju, nie znają jego obyczajowości, zwyczajów i języka. Z tego też względu są częstym atakiem różnego typu przestępców.

Bezpieczeństwo we Francji – gdzie być szczególnie ostrożnym

Ciężko jednoznacznie określić miejsca gdzie możemy stać się potencjalnym łupem dla przestępcy, a gdzie nie. Oczywiście we wszystkich miejscach, gdzie co dziennie przewija się duża ilość turystów, mają swój raj przestępcy. Na szczęście, najczęściej chodzi tu o drobne kradzieże, które dokonywane są w centrach handlowych, w metrach, pociągach itp. W sumie w miejscach, gdzie jest duży tłum ludzi i gdzie przestępca może się łatwo i szybko ukryć przed potencjalnym pościgiem. Uważajmy więc szczególnie będąc w stolicy i innych znanych miastach francuskich. Jednak gdy planujemy urlop w europejskiej części Francji, obojętnie czy na północy, czy też na słonecznych plażach Lazurowego Wybrzeża, to możemy być narażeni głównie na drobne kradzieże i rozboje. Jednak gdy wybieramy się na którąś z wysp, na przykład na Korsykę, Gwadelupę czy też Martynikę- to bądźmy naprawdę ostrożni. Tam kwitnie prawdziwa przestępczość. Ulice, którymi w dzień spacerują bogaci turyści, wieczorami i nocą zapełniają się handlarzami narkotyków, złodziejami, prostytutkami. Wiadomo, że z takimi procederami wiążą się też groźne przestępstwa jak porwania, zabójstwa, napady rabunkowe. Na te wyspy najlepiej wybierać się tylko w dużych i zorganizowanych grupach, choć i tutaj nie możemy mieć nigdy stuprocentowej pewności, że nie spotka nas nic złego. Bardzo często zdarzają się bowiem zorganizowane napady na duże grupy turystów, gdyż przestępcy wiedzą, że mają oni zawsze przy sobie sporo gotówki i innych kosztownych przedmiotów.

Dobre rady dla turystów

Będąc na urlopie we Francji uważajmy na swoje bezpieczeństwo. Unikajmy miejsc odludnych, gdzie moglibyśmy zostać napadnięci. Uważajmy w dużych skupiskach ludzkich na swoje torebki i portfele. Najlepiej nie nosić ze sobą dużej ilości gotówki i wszystkich kart do bankomatu. Te ostatnie najlepiej dobrze ukryć w hotelowym pokoju, a ze sobą nosić tylko jedną i niewielką ilość gotówki, potrzebną na najbliższe dni. Portfele chowajmy głęboko do kieszeni, aby nie kusiły potencjalnych złodziei, nie zostawiajmy torebek w samochodzie. Pamiętajmy też o tym, aby nosić przy sobie alarmowe numery telefonów, tak abyśmy w razie potrzeby, w każdej chwili mogli zawiadomić policję czy też ambasadę swojego kraju. Najlepiej te telefony spisać jeszcze w domu, tak aby zawsze mieć je pod ręką. Jeżeli chcemy wybrać się na wycieczkę krajoznawczą, to nigdy nie wybierajmy się w pojedynkę, tylko zawsze w grupie. Informujmy też o tym fakcie na przykład recepcjonistę w swoim hotelu tak, aby w razie kłopotów mógł on zawiadomić odpowiednie władze.