Włochy, zróżnicowanie między bogatą północą, a biednym południem. Tradycje i zwyczaje, temperament i kuchnia.

Włochy to kraj przyciągający turystów. Należy do światowej czołówki jeśli chodzi o liczbę odwiedzających go zagranicznych gości. Wielu turystów wymienia takie zalety Italii jak piękne i gorące szczególnie w wakacje wybrzeża (średnio ok. 30 °C), ciekawe zabytki, kuchnia tradycyjna i wspaniała kultura państwa Włoskiego jako spadkobiercy Cesarstwa Rzymskiego i cywilizacji łacińskiej.

Zróżnicowanie Włoch. Bogata północ, tradycyjne biedniejsze – południe.

Italia zadziwia swoim zróżnicowaniem. Północne rejony to dobrze rozwinięte miasta z licznymi fabrykami i stolicą mody Mediolanem. Jednak najciekawsze z punktu widzenia wczasowicza są Alpy. Każdy fan aktywnego wypoczynku znajdzie tu coś dla siebie. Urozmaiceniem górskich stoków mogą być wspinaczki czy jazda na rowerze zarówno górskim jak i kolarzówką. Tereny położone na Nizinie Padańskiej są bogate w zabytki. Nad Morzem Adriatyckim znajduje się jedno z ciekawszych miast na świecie zwane Wenecją. Jej niezwykłość polega na tym, iż zamiast uliczek są trakty wodne, po których można poruszać się gondolami. Jest to miejsce często wybierane do obejrzenia przez zakochane pary. W Wenecji produkowane są jedne z najlepszych win na świecie. Oczywiście najciekawszym miejscem dla turysty zafascynowanego kulturą i sztuką jest Rzym i znajdujący się w nim Watykan. W wietrznym mieście znajdują się niezliczone zabytki i miejsca warte obejrzenia. Koloseum, Kapitol, Panteon (jedyny całkowicie niezmieniony obiekt starożytny do dzisiaj), Circus Maximus, Schody Hiszpańskie, Państwo Kościelne to tylko niektóre z nich.

Na południu Włoch życie toczy się jakby innym tempem niż na północy, ludzie są spokojniejsi i bardziej rodzinni. Mniej zurbanizowany teren niż na północy odznacza się pięknym krajobrazem, rewelacyjnymi plażami o błękitnych wodach Morza Śródziemnego. Jednak równocześnie ten spokój i przywiązanie do tradycji mącone jest przez mateczniki mafii sycylijskiej i neapolitańskiej.

Kuchnia tradycyjna – czyli zwyczaje kulinarne w Italii

Pasta czyli makaron to najpopularniejsze danie wśród Włochów, podobnie jak nie mniej popularna pizza. Na kolację spadkobiercy Cesarstwa Rzymskiego zazwyczaj jadają mięso. Włosi uwielbiają słodkie desery. Tradycyjny włoski posiłek to przystawka (antipasto), danie mączne lub zupa (pasta), dania głównego (ryby lub mięso, drób z sałatką bądź risottem) przed końcem obiadu podawany jest deser. Mieszkańcy Italii często piją wino do obiadu.

Włoski temperament – czyli charaktery mieszkańców Italii

Włosi znani są na świecie ze swojego gorącego temperamentu i zamiłowania do awantur, uważa się ich za wesołych, głośnych i kochliwych. Jako kochankowie są romantyczni i namiętni, często widząc piękną kobietę gwiżdżą za nią na ulicy. Wraz z nastaniem XXI wieku mit „włoskiego macho” trochę podupadł, ponieważ nawet dojrzali mężczyźni często mieszkają jeszcze w domu rodzinnym. Przyczyn tego zjawiska należy upatrywać w dekoniunkturze gospodarczej, oraz nadopiekuńczości włoskich matek.

Zwyczaje i tradycja

Tradycja Święta Zakochanych, czyli Walentynek wywodzi się właśnie ze słonecznej Italii, a w starożytności nazywano je Świętem Luparkalia. Włosi nie lubią 17 dnia każdego miesiąca, gdyż uważają go za pechowy szczególnie wówczas, jeśli 17 wypada we wtorek. Związane jest to z tym, ponieważ na nagrobkach dawniej pisano „VIXI” co oznaczało „ON żył” po małej modyfikacji tych cyfr można otrzymać rzymska liczbę XVII.