Jak zorganizować sobie tanie wczasy/wakacje? Czy warto? Jakie są haczyki?

Już bardzo dawno nie poleciałem na zorganizowaną wycieczkę. Ostatnio na kilku spotkaniach towarzyskich okazało się, że znajomi i dopiero co poznani ludzie traktowali mnie jak „eksperta od tanich wakacji”. To właśnie znajomi z Polski zainspirowali mnie do napisania tego artykułu. Większość zadawała mi te same pytania i prosiła o rady. Mieszkam na stałe w UK i mam duży wybór tanich lotów. Teraz także w Polsce tanie linie bardzo się rozwinęły. To czego się nauczyłem można wykorzystać do zorganizowania tanich wakacji gdziekolwiek na świecie.

Rzeczywiście ostatnie 12 lat latam na wakacje 2-3 razy w roku, więc i wiedzy też się trochę nazbierało. To taka moja nagroda za życie z dala od rodziny i znajomych, no i mały paradox, bo w Polsce nie wypocznę, właśnie przez wizyty u rodziny, znajomych oraz niestety lekarzy. Czasami za 3 wakacje w roku z przelotami i hotelem (głównie Baleary i Kanary) potrafiłem zapłacić 5000zł, czyli tyle co jedna wycieczka z biura podróży. Teraz jest już dużo trudniej, ponieważ bardzo tanie loty za przysłowiową złotówkę już się skończyły. Rodzina się powiększyła, no i jakość hotelu ma teraz o wiele większe znaczenie. Wcześniej wystarczyło, że była blisko plaża i sklep z tanim piwem i tyle. Teraz musi być czysto, dobre jedzenie i animacja dla dzieci. Powoduje to dodatkowe koszty i ogranicza trochę wybór. Dlatego biorę też pod uwagę First Minute i Last Minute z Biur Podróży, ale i tak na razie 90% to właśnie wycieczki tworzone samemu.

Ale do rzeczy. Najpierw zaprezentuję po kolei kroki, jak zorganizować wakacje samemu. Wycieczka zorganizowana przez Biuro Podróży wciąż może być lepszym wyborem dla wielu osób, więc na koniec zaprezentuję wszystkie plusy i minusy wycieczki zorganizowanej samemu oraz wykupionej z biura podróży.

1. Znalezienie taniego lotu to chyba najbardziej istotna i decydująca kwestia, czy wycieczka zorganizowana samemu będzie tańsza od tej z biura podróży. zazwyczaj przeglądam:

 • SKYSCANNER – nie zawsze działa idealnie i czasami cena się trochę różni, ale to najszybsze narzędzie na ‚wyczucie’, które linie latają z danego miejsca i za jakie ceny. Potem już sprawdzam bezpośrednio lub pośredników hotelowych poniżej.
 • RYANAIR – wciąż jedna z najtańszych i największych tanich linii, która czasami niestety taktuje ludzi jak „bydło”, ale dość rzetelni z lotami i wciaz mozna znaleść dość tanie loty.

Jeśli znasz angielski, to możesz także sprawdzić moje ulubione i najtańsze strony, które mają opcję tanich lotów:

Uwaga: W tym momencie szukamy tylko lotów, ale te same strony także oferują najtańsze zakwaterowanie i później będą wykorzystane do znalezienia hotelu niezależnie w jakim kraju mieszkasz. Należy też pamiętać o jednaj ważnej rzeczy, że strony te mają/miały akredytację i ubezpiecznie ATOL (Air Travel Organiser’s License) . Jeśli wykupisz przez tą samą stronę tani lot (np. Ryanair) + hotel, będziesz miał ubezpieczenie jeśli coś będzie nie tak z lotem czy zakwaterowaniem, np: bankructwo firmy, odwołany lot.. nawet mimo tego, że są to wakacje „Zrób to sam”.

2. Teraz szukamy hoteli ze stron podanych wyżej + booking.com

Oczywiście jest ich więcej, można sprawdzić Trivago, Booking.com, Kayak i pewnie jeszcze kilka innych.

a) Zazwyczaj przeglądam jedną z powyższych stron, szukam ciekawych hoteli, które mi odpowiadają. Krótki słownik opcji zakwaterowanie dla „niewtajemniczonych”:

 • Room only – tylko pokój, nie będzie gdzie gotować, nawet czajnika może nie być
 • Self catering – powinna być kuchenka, czajnik, zastawa + lodowka
 • Bed&breakfast – tylko śniadania
 • Half-Board – śniadania i obiadokolacje – moja ulubiona opcja
 • Full Board – całodniowe wyżywienie bez alkoholi
 • All Inclusive – pełne wyżywienie z alkoholami i lodami dla dzieci

b) Następnie wyszukuję opinię o hotelach na:

 • tripadvisor
 • booking.com
 • holidaycheck
 • holidaywachdog

c) wracam do stron z hotelami i wyszukuję, gdzie mój wybrany hotel jest najtaniej. Ceny i dostępność hoteli różnią się, więc wybieram najtańszą dostępną opcję. Korzystałem z każdej ze stron i szczerze polecam każdą. Nigdy nie miałem żadnego problemu z zakwaterowaniem po pokazaniu potwierdzenia.

Wycieczka zorganizowana samemu:

Plusy:Minusy:
? elastyczność, dopasowanie lotów i możliwość optymalnego dla mnie czasu wypoczynku, czyli 9-10 dni. Siedem dni to dla mnie za krótko, a 14 zdecydowanie za długo

? dowolna możliwość opcji wyżywienia

? kupując bilety znasz dokładną datę i czas wylotu oraz przylotu

? dowolny wybór hoteli. W ostatnie wakacje na Majorce mieszkałem w 4 hotelach co pozwoliło mi zwiedzić wyspę i ostatni dzień poszaleć w 5 gwiazdkowym hotelu na All Inclusive

? możliwość kupna lotów i hotelu w cenie zdecydowanie niższej niż podobna wycieczka z biura podróży
? ryzyko, że lot zostanie odwołany, wtedy w zależności od Twojego ubezpieczenia będzie zależało, czy otrzymasz zwrot pieniędzy za zakwaterowanie.

? dla nie mówiących lub bardzo słabo po angielsku problemem może być brak rezydenta, który powinien wszystko załatwić w Państwa imieniu.

? pamiętajcie o wykupieniu i dodaniu kosztów transferów do hotelu i z powrotem na lotnisko lub koszcie wypożyczenia samochodu.

Wczasy z biura podróży:

Plusy:Minusy:
? jeśli są to jedyne Państwa wakacje w roku i długo oczekiwane, chcecie, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Płacicie za wycieczkę i nie chcecie się o nic martwić. Trudno temu zaprzeczyć.

? cena wycieczek Last Minute i First Minute może być bardzo atrakcyjna

? opieka rezydenta na miejscu lub przynajmniej możliwość kontaktu w razie potrzeby

? transfery do i z lotniska zapewnione.
? cena, szczególnie w czasie sezonu może być bardzo wysoka

? ograniczony wybór hoteli i mała elastyczność dat

? data wylotu może się zmienić, a czas wylotu znacie w ostatniej chwili. Tutaj ważna uwaga! Jeśli lecicie na 7 dni i wylot jest po poludniu, a powrót ostatniego dnia rano, tak naprawdę jesteście na wakacjach tylko 5 dni:-(

Plusów i minusów jest dużo więcej, ale wymieniłem tylko te najbardziej dla mnie oczywiste. Będę uzupełniał je, więc czekam na Państwa komentarze na temat artykułu poniżej.

Żyjemy w bardzo ekscytujących czasach. Możemy pracować legalnie prawie w całej Europie, tanie loty, wakacje last minute, konkurencja cenowa w internecie. Wszystko to skłania do zwiedzania i wypoczynku w różnych miejscach na świecie. Jeszce niedawno byliśmy skazani na urlop w Polsce, gdzie przez cały urlop padało. Teraz oszczędności pozwalają na podróże, gdzie słońce jest prawie gwarantowane.

Sprawdzona rada dla podróżujących z UK

Dzięki tanim liniom mogą Państwo często połączyć śródziemnomorskie wakacje z wizytą w Polsce. Będą to wtedy tylko 3 loty i oszczędzą Państwo czas i pieniądze gdyby planowało się to oddzielnie. Np: UK -> wakacje śródziemnomorskie -> Polska -> UK. Jest to możliwe, ponieważ z Polski jest już sporo tanich lotów w te same miejsce co z UK. Szczególnie Hiszpania (nawet Kanary), Grecja czy Włochy. Z doświadczenia wiem, że po wakacjach w Polsce wraca się do UK jeszcze bardziej zmęczonym:-)

Wakacje TV :