Jaka jest zima w Turcji i czy warto wtedy polecieć na wakacje?

Zima w Turcji: Sezon w Turcji trwa krócej niż w Egipcie, a w listopadzie należy się spodziewać opadów, co czyni ten czas bardziej odpowiednim dla zwiedzania niż wypoczynku. Jednakże, wciąż jest możliwość znalezienia dobrych warunków do wypoczynku, jeśli wybierzesz hotel z zadaszonymi atrakcjami. Mimo to, zimowa aura w Turcji przynosi ze sobą ryzyko częstych opadów, co może wpłynąć na komfort wypoczynku. Warto pamiętać, że warunki pogodowe w Turcji mogą być bardziej zróżnicowane niż w Egipcie, dlatego należy odpowiednio zaplanować swój pobyt.

Turcja to ogromny kraj, specjaliści wyróżniają w niej aż pięć stref klimatycznych. W każdej z nich zima wygląda trochę inaczej. Północny-wschód Turcji w miesiącach zimowych bardzo chłodny. Zima trwa tutaj bardzo długo.

Przeciwieństwem tego jest pogranicze turecko-syryjskie, gdzie panuje raczej ciepły klimat stepowy.

Deszczowy i łagodny klimat dominują z kolei nad Morzem Czarnym, zaś w centralnej części półwyspu Azja Mniejsza mamy do czynienia znowu z klimatem stepowym i charakterystyczną dla niego dużą roczną amplitudą temperatur. W lecie jest tutaj bardzo ciepło, zaś zimą bardzo chłodno.

Zdecydowanie najłagodniejszy klimat w całej Turcji panuje w jej południowo-zachodniej części, tzn. na Wybrzeżu Egejskim i Riwierze Tureckiej.

Zima w różnych zakątkach Turcji wygląda inaczej. Cała wschodnia część kraju przez okres zimy pokryta jest grubą warstwą śniegu, podczas gdy w okolicach wybrzeża, tj. Morza Egejskiego i Morza Śródziemnego, temperatury nie schodzą poniżej 20ºC w dzień i 10ºCw nocy.
Pamiętajmy, że u nas w tym samym czasie temperatury potrafią spaść do -20ºC. Grudniowa albo styczniowa wycieczka w te rejony może zatem stanowić ciekawą alternatywę dla mroźnej polskiej zimy.

W które rejony Turcji warto wybrać się zimą?

Z powodu rozległości swojego terytorium, nawet zimą, Turcja może dużo zaoferować odwiedzającym ją turystom. Ci, którzy chcieliby pojeździć na nartach, mogą wybrać się do Uludag, znanego, wśród uprawiających sporty zimowe, kurortu. Miasteczko ma dobrą bazę noclegową, profesjonalne ośrodki instruktorskie oraz wypożyczalnie sprzętu.

Dla tych, którzy przyjeżdżając w grudniu do Turcji woleliby raczej zapomnieć o zimie, mogą wybrać, któryś z popularnych letnich ośrodków turystycznych; Fethye, Alanya lub Bodrum. Temperatura utrzymuje się tu na poziomie około 20ºC, a liczba turystów jest raczej niewielka.
To czas, w którym można tutaj dobrze wypocząć, spacerując wzdłuż długich, piaszczystych plaż.

Warto pamiętać również o tym, że Turcja to nie tylko tzw. „ciepły kraj”. To przede wszystkim kraj o bogatej i wiekowej tradycji oraz kulturze. Może właśnie zimą wartowybrać się w te rejony, po to, aby nie tylko poopalać się i leżeć plackiem na plaży, ale również poznać historię oraz sztukę turecką? Być może świetnym pomysłem okaże się zwiedzenie Stambułu – miasta łączącego dwa kontynenty – albo stolicy Turcji, Ankary?

Oferty biur podróży do Turcji w zimie

Niestety, dla tych którzy chcieliby odwiedzić Turcję w zimie mamy raczej złe wiadomości: oferty polskich biur podroży w tym okresie są raczej skąpe. Co prawda można zaobserwować na tym polu pewien postęp – co jest spowodowane tym, że ludzie coraz chętniej wykorzystują przerwy świąteczne na podróże – ale należy powiedzieć, że wciąż nie jest najlepiej.

Nasi zachodni sąsiedzi lepiej potrafią przewidzieć koniunkturę. Oferty niemieckich biur podróży są bardzo ciekawe. Powinien się z nimi zapoznać każdy, kto chciałby odwiedzić Turcję zimą.