Francja to bardzo piękny kraj, który warto odwiedzać w każdej porze roku. Klimat jest umiarkowany, choć na północy i w górach o kilka, kilkanaście stopni chłodniejszy niż na południu. Ogólnie rzecz biorąc, jest on jednak stosunkowo przyjazny w każdej porze roku. Choć niewątpliwie są pewne pory roku, które zachęcają szczególnie do odwiedzenia konkretnych regionów i miejsc. I tak na przykład zimą, warto wybrać się w Alpy, aby poszusować na nartach, a latem na Lazurowe Wybrzeże, aby popływać w ciepłym morzu i poopalać się na piaszczystych plażach południa. Wiosną zaś najpiękniejsze są rejony Prowansji, gdzie kwitną pola lawendowe, które przepięknie pachną i wspaniale wyglądają.

Co warto zobaczyć w Paryżu?

10 rzeczy które trzeba koniecznie zobaczyć będąc w Paryżu

Jak większość z nas wie, Paryż to stolica Francji i równocześnie stolica światowej mody. Warto więc tu się wybrać na wakacje, chociażby ze względu na ekskluzywne butiki sławnych projektantów mody. Choć nie każdy będzie mógł sobie pozwolić na zakupy w nich, to jednak warto choć pospacerować i poczuć zapach luksusu i przepychu. Oprócz znanej wszystkim wieży Eiffla, która jest wizytówką tego miasta i w sumie całej Francji, zobaczcie koniecznie:

 1. Luwr – w dawnych czasach jeden z największych pałaców, obecnie znane na całym świecie muzeum, w którym wystawione są dzieła największych światowych artystów.
 2. Montmartre – wzgórze na którym stoi wspaniała bazylika Sacre- Cour, poniżej bazyliki plac, na którym co dziennie wystawiają swoje prace artyści- malarze. Można obejrzeć ich obrazy, kupić, ale również zobaczyć jak pracują.
 3. Cmentarz Pere Lachaise – na którym jest pochowany Fryderyk Chopin. Jest to cmentarz z wieloma zabytkowymi grobowcami, pełnymi przepychu i bogactwa rzeźb i zdobień.
 4. Katedra Notre Dame – słynne dzieło architektury gotyckiej.
 5. Champs- Eysees – główna aleja Paryża, która jest znanym miejscem spacerów i spotkań, pełno tu kafejek i ogródków kawowych, które stoją przy samej ulicy. Można więc w każdej chwili odpocząć, napić się dobrej kawy i poczuć choć na chwilę, specyficzną atmosferę tego miasta.
 6. La Defense – nowoczesna dzielnica Paryża, pełna ciekawych budowli, które w większości wykonane są ze szkła i stali.

Inne ciekawe miejsca we Francji.

Takich miejsc we Francji, które trzeba koniecznie zobaczyć jest naprawdę sporo, więc nawet trudno je wszystkie spisać. Ale na pewno będąc we Francji, trzeba zobaczyć oprócz Paryża jeszcze:

1. Dolinę Loary, która słynie z ponad stu zamków i pałaców. Są to budowle ciekawe nie tylko architektonicznie, ale również historycznie. Zobaczcie więc koniecznie zamek:

 • Chamborot
 • Chenonceau
 • Blois
 • Saumur, a jak starczy wam czasu to i pozostałe.

2. Będąc na północy Francji koniecznie zwiedźmy zarówno Bretanię jak i Normandię. To bardzo malownicze regiony Francji, ze wspaniałymi klifami i zabytkami, takimi chociaż jak:

 • Opactwo Mont St.
 • Michel -miejscowość Fecamp ze wspaniałym klasztorem o tej samej nazwie
 • Miejscowość Saint-Malo, w którym znajdziemy wspaniałe akwarium.

3. Burgundia, to region słynący z uprawy winorośli i produkcji win, które należą do najlepszych na świecie. Warto więc zobaczyć tamtejsze winnice i proces produkcji win. Plantacje wspaniale prezentują się wiosną, gdy kwitną krzewy, choć jesienią warto znaleźć się w Burgundii również i zobaczyć zbiory winogron, którym towarzyszą huczne imprezy regionalne.