Reklama
Strona główna Hiszpania Czy Krzysztof Kolumb urodził się na Ibizie?

Czy Krzysztof Kolumb urodził się na Ibizie?

Co ma Kolumb do Ibizy? Dowiedz się czy Kolumb był na Ibizie? A może Krzysztof Kolumb urodził się na Ibizie?

156

Co ma Kolumb do Ibizy?

Co ma Kolumb do Ibizy? Dowiedz się czy Kolumb był na Ibizie? A może Krzysztof Kolumb urodził się na Ibizie?

Ibiza jest wyspą, której nie sposób się oprzeć. Prócz malowniczych plaż czy ociekających luksusem lokali rozrywkowych i ośrodków wypoczynkowych, zawiera w sobie wiele turystycznych niespodzianek. Ich zobaczenie może wywołać wiele emocji. Nic, więc dziwnego, że to właśnie Ibiza zaczyna detronizować najbardziej popularną do tej pory wyspę na Balearach, jaką jest Majorka. Dowodem, czego może być jedna z ciekawszych atrakcji turystycznych – określana, jako Jajko Kolumba. Zobacz, co to takiego i gdzie dokładnie się znajduje.

Krzysztof Kolumb – Ibizyjczykiem?

Zajmujący się badaniem ważnych dla historii świata naukowcy dowodzą, iż Krzysztof Kolumb może być Ibizyjczykiem. Jak to możliwe? Otóż, jak podają niektóre źródła analiza pism (a konkretnie) listów Kolumba, były pisane w dialekcie katalońskim – charakterystycznym właśnie dla Ibizy. Stąd też przypuszczenia, iż to właśnie Ibiza była miejscem urodzenia tego wielkiego podróżnika. Czy to prawda – nie wiadomo, gdyż dociekania na temat prawdziwego pochodzenia Kolumba, wciąż nie ustają.

Co robił Kolumb na Ibizie?

Ibiza to wyspa, na którą niemal od zawsze przybywało wiele wybitnych postaci. Wśród nich, był również Kolumb – znany z zadawania różnego rodzaju zagadek. Według lokalnych legend, w czasie jednego ze spotkań towarzyskich, zgromadzeni podważali dokonane przez niego odkrycia. Twierdzili również, że opłynięcie oceanu to żadne dokonanie. Wówczas Kolumb zadał gościom pytanie: czy potrafią oni postawić jajko w pionie. Nikt nie potrafił tego wykonać. Wtedy Kolumb wziął jajko do ręki i nadtłukł jego dolną część, stawiając je w ten sposób pionowo. W ten sposób dał im do zrozumienia – co zresztą sam powiedział – że wszystko może być proste, pod warunkiem iż wiemy, jak tego dokonać. Tym samym udowodnił on tezę, według której zawsze najprostsze rozwiązania okazują się najtrudniejsze. Podkreślił przy tym, że odkrycie takiego rozwiązania, może być później powielane przez pokolenia – przez co traci na wartości. Dla upamiętnienia tych chwil oraz podkreślenia faktu samego pobytu Kolumba na wyspie w mieście Sant Antonio de Portmany, powstał wyjątkowy monument. Jego nazwa brzmi Jajko Kolumba i przestawia duże jajo ustawione w pionie. Przez jego środek wydrążony została wnęka, w której znajduje się atrapa statku. Jest to model o nazwie Święta Maria i przypomina statek, na którym Kolumb przemierzał ocean w poszukiwaniu nowych lądów. Postument ma też przypominać kluczowe dzieło Kolumba czyli odkrycie Ameryki. Miejscowi nadają temu postumentowi również bardzo symboliczny wymiar. Według nich jest to symbol odkrycia samej Ibizy przez turystów. Rzeźba, o jakiej mowa, stanowi jedną z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych na całej wyspie. Jest też swego rodzaju wizytówką miasta, w którym stanęła.