Dlaczego warto spędzić wczasy na Ibizie? Sprawdź, dlaczego Ibiza to miejsce idealne dla młodych. Kolebka Acid Jazz. Poznaj najlepsze zabytki Ibizy.

Ibiza – Wyspa o Tysiącu Twarzy.

Hiszpania a przede wszystkim bajeczne Baleary, rok rocznie przyciąga na swój obszar tysiące turystów z całego świata – w tym również Polaków. Czego tu szukają? Przede wszystkim słońca, które świeci tu niemal przez okrągły rok. Szukają też okazji do dobrej zabawy, jaką gwarantuje im bogata oferta nocnych klubów czy dyskotek – także tych zlokalizowanych tuż przy lub na samych plażach. Wszystkie te elementy łączy w sobie między innymi Ibiza – obecnie trzecia co do wielkości wyspa na Balearach. Poznaj ją bliżej.

Ibiza – wprowadzenie.

Historia wyspy sięga mniej więcej VII w. p.n.e. – wtedy właśnie Kartagińczycy założyli miasto Ibosim. Z czasem wyspa zmieniała jeszcze kilkakrotnie swojego „właściciela”. Znajdowała się ona kolejno pod rządami: Rzymian, Bizantyjczyków, Arabów, aż wreszcie ostatecznie weszła w skład korony hiszpańskiej. Przez blisko 20 lat Ibiza stanowiła mekkę dla najbardziej znanych i bogatych. Szukali na niej nie tylko słońca, ale i bardziej przyziemnych uciech. W ten sposób właśnie narodziła się turystyczna sława Ibizy, jako centrum rozrywkowego i nocnego życia.

Ibiza – dla każdego coś dobrego.

– tak najkrócej można by „zareklamować” tą wyspę i nie byłoby w tym ani krzty przesady. Dlaczego? Ponieważ Ibiza to miejsce, wypełnione „po brzegi” bardzo zróżnicowanymi atrakcjami. Nie będą się tu nudzić ani miłośnicy historii(czeka na nich mnóstwo ciekawych budowli i obiektów zabytkowych), ani poszukiwacze przygód (wielu wrażeń mogą im dostarczyć wycieczki tematyczne w różne niezbadane obszary wyspy). Miłośnicy świata fauny i flory, również nie powinni czuć się zawiedzeni (czeka na nich między innymi cudny Wąwóz Samaria). Amatorzy dobrej zabawy, także znajdą tu pełno miejsc idealnych dla siebie (to na nich czeka bogata oferta dyskotek czy barów).

Bardzo często mówi się również o Ibizie, że jest to „wyspa słońca, wolności i tolerancji”. Ma to związek z dwoma faktami. Po pierwsze: każdy bez wyjątku znajdzie tu miejsce idealne dla siebie. po drugie: na Ibizie nie brakuje skąpanych słońcu plaż. I wreszcie po trzecie: nieodzownym symbolem Ibizy są hippisi, których filozofia bazowała właśnie na przesłankach dotyczących tolerancji i poszanowania godności dla wszystkich oraz hołdowała prawu wolności (hasło „wolność w miłości i pokoju” znane jest nam między innymi z lekcji historii).

Jak zatem widzimy wyspa jawi się, jako swoiste centrum turystyki i rekreacji. Ciężko uwierzyć, że niegdyś utrzymywała się ona jedynie z eksportu: soli, ceramiki, wyrobów ze szkła i płodów rolnych. I to właśnie dlatego, warto uwzględnić jej odwiedzenie w swoich najbliższych planach wakacyjnych.

Kolebka acid jazz.

tak w ogromnym skrócie można scharakteryzować ten odkryty już w połowie VII w.p.n.e. obszar funkcjonujący pod nazwą Ibiza. Między innymi z tego właśnie powodu wczasy na Ibizie polecane są głównie ludziom młodym i spragnionym naprawdę dobrej zabawy. Nie brak tu, bowiem licznych klubów muzycznych, barów i dyskotek, w których zabawa trwa aż po blady świt.

Rozrywkowa Ibiza.

utrzymuje swój wizerunek od przeszło 20 lat. Wtedy też przypadła ona do gustu młodym, bogatym i znanym ludziom. Przybywali tam głównie w poszukiwaniu wrażeń. Zapewniały im je nie tylko słoneczne, czyste plaże pełne złocistego piasku, ale również odpowiednie do uprawiania windsurfingu warunki. Nie brakowało tam także lokali rozrywkowych, które istnieją, a których wciąż przybywa po dziś dzień. Dzisiaj Ibiza jawi się głównie jako idealne miejsce wypoczynku dla ludzi młodych zapewniające im wiele uciech i atrakcji. Towarzyskie życie, zgiełk i pozytywna energia roztaczają się tu na nadbrzeżach wyspy.

Inne oblicze tej samej wyspy

ukazuje nam z kolei zabytkowa część wyspy, czyli Dalt Vila. Jest to miejsce, gdzie panuje cisza i spokój. Główne atrakcje tej części wyspy to zabytki Ibizy czyli:

  • umiejscowiona na samym szczycie wzgórza katedra wybudowana na prawdziwie świętej ziemi – jej poprzednikami były bowiem: świątynia kartagińska, rzymskie miejsce kultu Merkurego oraz meczet;
  • Muzeum Archeologiczne – z dość pokaźną kolekcją pozostałości z czasów punickich;
  • puig des Molins – czyli ogromna nekropolia z przeszło 400 doskonale zachowanymi kartagińskimi grobami*;
  • potężne mury fortyfikacyjne – doskonale zachowane stanowiły niegdyś wzorcem dla wojskowej architektury Ameryki Łacińskiej, zabytek wpisano nawet na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO**.

Ibiza w pigułce.

Ibiza – to wyspa, ale i miasto o tej samej nazwie. Należy ona do autonomicznego regionu Balearów. Została odkryta w latach 60-tych XX wieku przez hipisów. Zaraz po nich zaczęli tam masowo przybywać: literaci, malarze, aktorzy. Dzisiaj zorganizowana turystyka to jedno z głównych źródeł utrzymania wyspy. Często mówi się o niej jako Biała Wyspa.

*Przewodnik Ilustrowany Hiszpania – wydawnictwo Berlitz; **cykl przewodników Słoneczna Europa – Hiszpania – wydawnictwo Pascal.