Wspaniałe Parki Narodowe, to przedziwne miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas urlopu. Jeziora Plitwickie, Krka, Palenica i Mljet.

W Chorwacji od lat  bardzo dba się o przyrodę i środowisko naturalne. Stąd też najwspanialsze atrakcje tego kraju- Parki Narodowe, którymi zachwycają się wszyscy turyści. Większość parków znajduje się w pobliżu wybrzeża, kilka na wyspach, a także  w centrum kraju. W parkach można podziwiać wspaniałe wodospady, bujną roślinność, egzotyczne ptaki i zwierzęta. Można popływać statkiem, motorówką, można spacerować, robić zdjęcia, a przede wszystkim podziwiać tą wspaniałą, egzotyczną i naturalną przyrodę.

Parki Narodowe – Jeziora Plitwickie i Krka.

Park Narodowy Jezior Plitwickich należy do najchętniej odwiedzanych przez turystów. Warto zobaczyć to miejsce, które jest wpisane na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W parku zobaczymy wspaniałe wodospady i jeziora. Pomiędzy zakamarkami parku można popływać motorową łodzią lub też można poruszać się po specjalnych kładkach, które są rozmieszczone w całym parku.
Park Narodowy Krka zachwyci każdego niepowtarzalnymi wodospadami, pośrodku których znajdziemy malownicze jezioro. Pełno tam egzotycznych gatunków ptaków, a także wiele chronionych roślin.

Parki Narodowe – Paklenica i Mljet.

Paklenica obejmuje tereny górskie z dwoma, malowniczymi wąwozami, którymi płyną rzeki: Mała i Duża Paklenica. Ponadto wiele jest tam tajemniczych jaskiń, które idealnie nadają się do uprawiania wspinaczki skałkowej. Rzadko spotykane, całe kolonie ptaków drapieżnych, to również nie lada atrakcja tego parku.

Park Mljet, to przede wszystkim wspaniała flora i fauna, w tym mangusty, które zostały tam sprowadzone w celu wyniszczenia plagi węży. Oprócz walorów przyrody można tam również podziwiać ruiny XII wiecznego klasztoru Benedyktynów, który ulokowany jest na samym środku Wielkiego Jeziora.

Wodospady Parku Krka

Szczególnie atrakcyjny dla turystów jest zespół wodospadów znajdujący się w Parku Narodowym Krka. Jest to ciąg malowniczo położonych siedmiu wodospadów połączonych niezwykle fantazyjnymi naturalnymi formami geologicznymi powstałymi w długotrwałym i powolnym procesie odkładania się składników mineralnych. Substancje mineralne tworzą formacje pokryw zasłon i wystających rogów. Manojlovacki wodospad jest tworem powstałym z połączenia kilku wodospadów. Najwyższa kaskada tego zespołu posiada wysokość 32m. Unikat na skale europejską stanowi wodospad Skradinski buk będący niezwykłym połączeniem aż siedemnastu kaskad o łącznej wysokości dochodzącej do 46 metrów. Turyści maja również możliwość podziwiania 18 gatunków ryb oraz kilkanaście gatunków nietoperzy należących do gatunków zagrożonych.

Najwyższy wodospad Chorwacji

Miejscem szczególnym dla wielbicieli uroków wodospadów jest niewątpliwie Park Narodowy Jezior Plitwickich utworzony w 1949r . Park ten obejmuje swoim zasięgiem zespół piętnastu jezior zgrupowanych w zespoły Jezior Górnych oraz Jezior Dolnych. Różnica wysokości pomiędzy najwyższym i najniższym punktem wynosi 156 m. Z ogólnej liczby piętnastu jezior zaledwie dwa jeziora Kozjak i Pščanskoro stanowią aż 75% powierzchni wodnej parku. Pomiędzy jeziorami znajdują liczne wodospady. Obecnie mówi się o ponad 90 opisanych wodospadach. W tym niezwykłym zespole turyści mają możliwość poznania również Wielkiego Wodospad będącego najwyższym wodospadem w Chorwacji. Ostatnie pomiary określają jego wysokość na 78 metrów. Wypoczynek na terenie Parku jest możliwy dzięki stale pływającym statkom wycieczkowym oraz znakomicie przygotowanej siatce ścieżek i kładek. Park Narodowy jezior Plitwickich zachęca do wypoczynku również urodą lasów otaczających wodospady. Szata roślinna składa się około 1000 gatunków roślin. Turyści zwiedzający Park mogą podziwiać tą różnorodność dzięki elektrycznej kolejce spacerowej. Uroda tego miejsca oraz szczególne ukształtowanie geologiczne stało się przyczyną wpisania Parku na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.