Na co należy uważać w Chorwacji? Bezpieczeństwo w Chorwacji, Chorwacja wczasy, podstawowe zasady bezpieczeństwa, bezpieczeństwo w miejscowościach wypoczynkowych, miejsca niebezpieczne w Chorwacji.
Chorwacja to bezpieczny kraj dla turystów. Miejscowi są ludźmi tolerancyjnymi i cieszą się, że ich kraj jest tak popularny na całym świecie. Bez obawy więc można wybrać się tam na urlop z całą rodziną, choć jak wiadomo, w każdym miejscu na świecie może przydarzyć się jakaś niemiła niespodzianka, dlatego też w kwestii bezpieczeństwa trzeba zachować ostrożność.
Na co uważać w Chorwacji!
Jak już wspomnieliśmy wyżej, Chorwacja to jeden z bezpieczniejszych krajów europejskich, choć oczywiście i tam zdarzają się sporadycznie różne przestępstwa. Uważajmy zatem standardowo w dużych skupiskach ludzkich: w autobusach, pociągach i na ulicach. Bądźmy szczególnie ostrożni przy wymianie waluty w kantorach, przy wybieraniu jej z bankomatów. Takie miejsca szczególnie upodobali sobie drobni przestępcy, więc zawsze trzeba dmuchać na zimne. Najlepiej w takie miejsca chodzić w grupie, wówczas żaden złodziej nie odważy się nas zaczepić. Chorwacja jest krajem tłumnie odwiedzanym przez turystów, co sprawia, że jest jednocześnie rajem dla kieszonkowców., szczególną uwagę należy zachować podczas poruszania się środkami komunikacji miejskiej, w zatłoczonych tramwajach i autobusach. W razie zgubienia dokumentów lub ich kradzieży należy niezwłocznie zgłosić ten fakt Ambasadzie Polskiej w Chorwacji. Osoby niepełnoletnie, wybierające się do Chorwacji bez opiekunów, muszą mieć przy sobie pisemną zgodę obojga rodziców, spisaną u notariusza i przetłumaczoną na język chorwacki, ewentualnie angielski.
Praktyczne wskazówki.
Choć Chorwacja należy do miejsc bezpiecznych, to przed wyjazdem warto zapisać sobie i zabrać ze sobą najpotrzebniejsze telefony, które w sytuacjach awaryjnych mogą nam być pomocne. Najważniejszy i najłatwiejszy do zapamiętania jest numer alarmowy: 112, na ten numer możemy dzwonić w razie wypadku, napadu, choroby czy też pożaru. Jest to taki numer sos, gdzie dyżurny po wysłuchaniu dzwoniącego zadecyduje jaka pomoc jest potrzebna.
Chorwacja stanowi coraz popularniejszy kierunek wakacyjnych wyjazdów. Kraj oferuje wspaniałe plaże, czystą wodę oraz ceny niższe niż w najbardziej popularne kraje wakacyjne. Władze chorwackie rozumiejąc znaczenie turystyki dla gospodarki kraju dbają szczególnie o bezpieczeństwo turystów. Samotny turysta może spokojnie poruszać się po kraju bez obawy o to, iż stanie się obiektem ataków na tle rasistowskim bądź narodowościowym.
Podstawowe zasady bezpieczeństwa w Chorwacji.
Podróżując i wypoczywając na terenie Chorwacji powinniśmy zachowywać takie same środki ostrożności jak w przypadku każdego wyjazdu wakacyjnego. Niewskazane jest, więc pozostawianie w pokojach hotelowych dużych sum pieniędzy oraz dokumentów. O ile istnieje taka możliwość należy korzystać z sejfów hotelowych. Jednakże zawsze należy pamiętać, iż Chorwacja nie podpisała Międzynarodowej konwencji o odpowiedzialności hoteli za rzeczy wniesione. Warto również przygotować kserokopie dokumentów i przechowywać je w innym miejscu niż oryginały dokumentów. Liczba kradzieży kieszonkowych jest w Chorwacji znacznie niższa niż w Polsce, zaleca się jednak turystom, aby środki płatnicze trzymali w różnych miejscach.
Bezpieczeństwo w miejscowościach wypoczynkowych
Chorwackie władze starając się zapewnić turystą wysoki stopień bezpieczeństwa skierowały na ulice głównych miast oraz w miejsca lubiane przez turystów znaczne ilości patroli policyjnych. Obecnie turyści mogą spokojnie cieszyć się wypoczynkiem zarówno na pięknych plażach jak i zwiedzać liczne atrakcje historyczne w zupełnym spokoju. Osoby podróżujące własnymi samochodami powinny pamiętać o posiadaniu polisy Autocasco z powodu znacznego skomplikowania ewentualnej procedury odszkodowawczej. Nie ma natomiast wymogu posiadania tak zwanej Zielonej Karty. Obowiązek ubezpieczenia Oc. spełnia standardowa polisa komunikacyjna.
Jakie są niebezpieczne miejsca w Chorwacji?
Według informacji polskiego MSZ samotne wycieczki w rejonach granic z Serbią, Czarnogórą oraz Bośnią i Hercegowiną jak również w najwyższe partie gór mogą być niebezpieczne z powodu znacznej ilości nierozbrojonych min i niewybuchów pozostałych po okresie ostatniej wojny. Z dużą ostrożnością należy również traktować miejscowe oferty wypraw ekstremalnych, gdyż prawo Chorwackie nie stawia przed organizatorami takich atrakcji żadnych dodatkowych wymagań, co do kwalifikacji.