Lipcowe wakacje bez deszczu?

Jeżeli na wycieczkę do Turcji wybieramy się całą rodziną zastanówmy się czy plażowanie w lipcu jest dobrym pomysłem. Oczywiście będziemy mieli zapewnione wspaniałe słońce każdego dnia. Opady deszczu w tym czasie są prawdziwą rzadkością, a jeżeli już spotka nas taka sytuacja to będzie to raczej przelotny opad niż znane z naszego kraju ulewne letnie burze. Najpóźniej następnego dnia temperatury wrócą do zwyczajnych upalnych wartości a niebo znów zobaczymy bezchmurne. 

Nasze dzieci mogą w tych warunkach mieć kłopoty z korzystaniem z atrakcji turystycznych. Również nasze zdrowie może nie pozwolić nam na swobodne wypoczywanie. Połączenie stałych bardzo wysokich temperatur z bardzo dużą wilgotnością powierza może być bardzo nieprzyjemne dla osób z wadami krążenia i kłopotami oddechowymi.

Turcja w lipcu

Sezon turystyczny trwa w Turcji od marca do października, jednak decydując się na wyjazd w tym czasie należy wziąć pod uwagę, iż tureckie lato a w szczególności lipiec to naprawdę upalny miesiąc. 

Temperatury w miejscowościach nadmorskich w czasie dnia potrafią w słońcu przekraczać 50C. Noc również nie przynosi specjalnej ulgi noce z temperaturą na poziomie 30C są raczej normalnością.

Osoby uwielbiające ostre słońce oraz żar z nieba będą czuły się w tych warunkach znakomicie. Korzystając z wspaniałego tureckiego słońca turyści odpoczywający na tutejszych plażach powinny pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Należy zawsze stosować kremy zawierające filtry przeciw słoneczne oraz środki łagodzące poparzenia wywołane zbyt długim opaleniem.

W tak intensywnym słońcu szczególnej troski wymagają dzieci, które nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa, jakim może być opalanie. Lekarze zalecają, aby w godzinach największej aktywności słonecznej przypadających od 11 do 15 starać się unikać się przebywania na słońcu. Jeżeli już ktoś zdecyduje się na południowe opalanie powinien skrócić jego czas.

Zwiedzanie Turcji w miesiącu lipcu

Również, jeżeli planujemy zapuścić się głębiej w kraj poza główne kurorty pamiętajmy o wysokich temperaturach.

Klimat w miejscowościach oddalonych od zbiorników wodnych może zmienić się na suchy. Wilgotność lipcowego powietrza może być tam być mniejsza, lecz jego temperatura jeszcze wzrośnie. W przypadku dłuższych wycieczek szczególnie na tereny słabo zamieszkałe konieczne jest wyposażenie się w zapas wody dla ochrony przed przegrzaniem oraz odwodnieniem. O wiele lepszymi miesiącami na wakacyjne zwiedzanie są miesiące wiosenne oraz jesienne.