Turcja Październik – pogoda, temperatury, klimat. Czy warto odwiedzić Turcję w październiku?

Klimat w Turcji.

Klimat w Turcji jest zróżnicowany w zależności od odległości od wód morskich oraz od wyniesień terenu. Cały obszar kraju objęty jest klimatem podzwrotnikowym. Na wybrzeżach Turcji dominuje klimat wilgotny typu śródziemnomorskiego, natomiast na wyżynach – kontynentalny suchy. 

W górach Pontyjskich, Wschodniopontyjskich i Taurus wyróżnia się piętra klimatyczne uzależnione od wysokości nad poziomem morza. Z takim urozmaiceniem typów klimatu, można spokojnie stwierdzić, że na terenach nizinnych, położonych nad morzem, jest on zdecydowanie łagodniejszy i wilgotniejszy aniżeli na terenach wyżynnych w głębi lądu.

MiastoTemperatura w styczniuTemperatura w lipcuOpady roczne
Ankara0°C9°C7°C
Izmir22°C27°C22°C
Samsun350 mm650 mm750 mm

Pogoda w Turcji.

W Turcji, jak przystało na klimat podzwrotnikowy, panują zdecydowanie wyższe temperatury niż w klimacie umiarkowanym. Sezon zimowy zaczyna się tutaj w połowie grudnia, a kończy na ogół w lutym. W tym czasie wschodnia część kraju jest nawiedzana sporymi opadami śniegu.

Na wybrzeżach zima przebiega znacznie łagodniej, temperatura utrzymuje się zdecydowanie powyżej zera. Natomiast w drugiej połowie lutego i w marcu, osiąga ona już niemal 20°C. 
Od maja temperatury zdecydowanie zaczynają wzrastać, gdzie w lipcu i w sierpniu osiąga swoje apogeum. Wtedy można się spodziewać nawet czterdziestostopniowych upałów. Na początku października dochodzi do znacznej zmiany pogody. Zauważyć można wzrost opadów, oraz spadek temperatur. W tym czasie również sezon turystyczny dobiega końca, ale tylko teoretycznie. Prawdziwi koneserzy turystyki dopiero teraz zaczynają swoją podróż na tureckie włości.

Turcja w październiku?

Choć sezon turystyczny na zwiedzanie Turcji przypada od maja do końca września, wiele osób decyduje się jednak na wyjazd dopiero w październiku. Oczywiście nie jest to bezcelowe. Kraj ten jest już zdecydowanie bardziej wyciszony po nalocie turystów spragnionych upałów podzwrotnikowego klimatu. Ceny oczywiście we wszystkich kurortach ulegają zdecydowanemu obniżeniu.

Prawdziwi łowcy przygód, oraz osoby preferujące turystykę czynną, właśnie w październiku mają najlepszą okazję na zobaczenie Turcji w całej krasie, bez zbędnych tłumów, i w dodatku sprzyjającej na przechadzki pogodzie. Niestety, trzeba się w październikowych dniach nastawić na dni z nieco gorszą aurą. W końcu powoli rozpoczyna się sezon zimowy.

Tak więc planując wyjazd, lepiej spojrzeć na pogodę z tygodniowym wyprzedzeniem. Jednak jeśli nawet pogoda jest przewidywana na bardzo słoneczną i bez opadów, lepiej jest spakować na wszelki wypadek płaszcz przeciwdeszczowy oraz odpowiednie obuwie. Trzeba bowiem pamiętać, że pogoda może się zmienić także wraz z przejazdem do innych tureckich miast, które wchodzą już w inny obszar klimatu.