Fethiye w Turcji

Fethiye to przemiłe, małe miasteczko leżące w południowej części Turcji, nad Morzem Śródziemnym, w prowincji Mugla. W chwili obecnej liczy sobie 60 tysięcy stałych mieszkańców, ale podczas sezonu turystycznego jest ono wypełnione po brzegi turystami i urlopowiczami wszelkiej maści. 

Nic dziwnego, miasteczku kusi licznymi atrakcjami: piękna, długa plaża, ciepła woda, wspaniałe krajobrazy oraz mnóstwo interesujących miejsc do zwiedzania. Wszystko to przyciąga rokrocznie do Fethiye rzesze turystów.

Historia Fethiye

Miasteczko powstało już w Starożytności, nosiło wtedy nazwę Telmesoss. Za czasów rzymskich był to centrum kupiectwa i handlu. W XIII wieku zostało podbite przez plemiona tureckie. Od tego momentu, aż do 1934 nosiło ono nazwę „Megri”. Nazwa „Fethyrie” została mu nadana na cześć tureckiego pilota, który poległ podczas walki o niepodległość Turcji. W ciągu kilkunastu ostatnich lat z małej rybackiej wioski, Fethyie przekształciło się w ważny ośrodek turystyczny.

Atrakcje turystyczne w Fethiye

O niemałym znaczeniu tego miasta w historii regionu świadczy wiele pozostałości, zwłaszcza, chętnie odwiedzane przez turystów, ruiny. W centrum miasteczka można, na przykład, zwiedzić, odkopany przez archeologów, grecki teatr. Fethyie słynie, ze znajdujących się w jego pobliżu, wykutych w skale, grobowców likijskich, z IV wieku p.n.e.

W niewielkiej odległości od miasta (około 8 km) znajduje się wymarłe miasto Kayakoy, które jeszcze w na początku XX wieku było zamieszkane przez Greków. Niestety, w 1923 roku zostali oni, w wyniku wojny turecko-greckiej, wysiedleni. Dziś znajduje się tam ponad 400 opuszczonych domów. Do Kayakoy organizowane są specjalne wycieczki, ale można też samemu zwiedzać to, uważane przez miejscowych za przeklęte miasto. Można tu uczestniczyć w wieczorkach tureckich.

W Fethiye znajduje się również godne polecenia muzeum archeologiczne. W każdy wtorek można wybrać się na cotygodniowy targ. W pobliżu miasta – około 14 km na południe od Fethiye – znajduje się cudowna laguna Oludeniz, zwana również „Niebieską Laguną”. Ta czterokilometrowa, niewidoczna od strony morza, plaża swoim niesamowitym pięknem przyciąga turystów z całego świata.

Plaże, bazy turystyczne w Fethiye

W Fethyie klimat jest niezwykłe łagodny. Linia brzegowa w tym regionie Morza Egejskiego jest nieregularna i bardzo poszarpana. Dzięki temu możemy podziwiać tu wiele malowniczych lagun i zatoczek. Czyste, piaszczyste plaże ciągną się kilometrami. Na terenie i w okolicy miasteczka znajduje się wiele kurortów, hoteli oraz wypożyczalni sprzętu pływackiego. Można powiedzieć, że w Fethyie dla każdego znajdzie się tutaj coś miłego. Fethye to miejsce, w którym można poznać i pokochać Turcję, jej historię, kulturę i bogactwo środowiska naturalnego, nie rezygnując przy tym z bogatej oferty turystycznej.