Efez to jedna z największych atrakcji Turcji. Jest to jedyne starożytne miasto na świecie, które zachowało się w tak dobrym stanie. Możemy zatem spacerować uliczkami, którymi w zamierzchłych czasach spacerowały ludy Karów i Lelegianów, a także Greków i Rzymian. Mimo burzliwej historii w ciągu dziejów, miasto z powodu swojego dogodnego położenia, w miejscu ujścia rzeki do morza, szybko się rozrastało i wzbogacało.

Efez- historia.

Historia tego starożytnego miasta jest bardzo długa i zawiła, ciężko więc ją opisać w kilku słowach. Według legendy miasto powstało w miejscu, które wskazała synowi ateńskiego króla wyrocznia. Nie można było sobie wyobrazić lepszego miejsca na założenie miasta. Szybko wybudowano port i miasto się rozrastało. Jednak w niektórych mitach, wskazuje się, że to Amazonki były założycielkami tego miasta.

Efez był w każdym razie w starożytności miejscem kultu bogini Matki: Kybele i Artemidy. Jest to również szczególne miejsce dla chrześcijan, gdyż kilkakrotnie przebywał tam św. Piotr i św. Jan Ewangelista. Ten ostatni miał mieszkać tam z Marią i pisał tam swoją Ewangelię, natomiast św. Piotr nauczał i nawracał ludzi.

Do ciekawostek może należeć fakt, że miasto zdobyło swoją potęgę dzięki rzece i także przez nią przestało w końcu istnieć. Większość źródeł podaje, że rzeka przynosiła do portu ogromne ilości mułu i dlatego w końcu trzeba go było zamknąć. Z powodu brudnej wody i zanieczyszczeń wybuchła tam w końcu epidemia malarii i miasto wymarło. Reszta ludzi, którzy cudem uszli z życiem, przenieśli się do sąsiedniego Selcuk. Do dziś dnia możemy spotkać tam wielu ich potomków, którzy chętnie opowiadają o swoich korzeniach i przodkach.

Efez- zabytki. 9 najważniejszych zabytków.

Całe to starożytne miasto jest zabytkiem wysokiej klasy. Archeolodzy odkryli naprawdę wiele szczegółów z tej ciekawej aglomeracji miejskiej, wiele całych budowli i kompleksów architektonicznych. Dzięki temu możemy wyobrazić sobie życie mieszkańców Efezu i odtworzyć w myślach sytuacje, które miały tam miejsce. Miłośników historii zachwyci tam wszystko, jednak warto wymienić te najważniejsze i najlepiej zachowane zabytki:

  1. – łaźnie Variusa
  2. – odeon
  3. – świątynia Domicjana
  4. – świątynia Hadriana
  5. – agora miejska i handlowa
  6. – Brama Herkulesa
  7. – wille tarasowe
  8. – fontanna Polio
  9. – droga portowa i wiele innych.