Gibraltar to skalisty półwysep będący częścią Półwyspu Iberyjskiego, a dokładniej jego częścią na południowym wybrzeżu, który, choć terytorialnie należący do Wielkiej Brytanii, wciąż traktowany przez znaczną część ludności hiszpańskiej jak ich własność. Nic więc dziwnego, że choć językiem oficjalnym jest tu angielski, to duża część mieszkańców Gibraltaru doskonale zna także język hiszpański. Choć terytorium Gibraltaru jest stosunkowo niewielkie, to jest to jedno z najgęściej zaludnionych obszarów świata bowiem na 1km2 przypada tu około 4800 mieszkańców. Mimo to znaczną część terytorium Gibraltaru zajmuje The Rock – wapienna skała gibraltarska. Pomijając wszelkie aspekty wymiarowe tego miejsca warto zwrócić uwagę na fakt, iż to jedyne terytorium na świecie, gdzie spotkać można małpy magoty.

Pogoda na Gibraltarze

Wszyscy ci, którzy dopiero rozważają lub też planują wyjazd w te rejony Europy wiedzieć powinni, że gibraltarski klimat zaliczyć należy do podzwrotnikowego – będącego klimatem pomiędzy kontynentalnym a morskim. Zimy są tu łagodne, a lato gorące i bezdeszczowe. Opady spotkać możemy głównie w części roku przypadającej między wrześniem a marcem. Wynoszą one około 800mm na rok. Z kolei przyglądając się średnim temperaturom w ciągu roku stwierdzić można, iż w środku lata, a dokładniej w miesiącu lipcu wahają się one w przedziale od 13 stopni Celsjusza do 29. W styczniu zaś nieco niżej, bo w przedziale od 13 do 18 stopni Celsjusza. Tak, czy owak, jak na cały rok, klimat jest tu zdecydowanie bardziej sprzyjający zarówno pieszym wędrówkom, jak i słodkiemu lenistwu na leżaku, aniżeli ma to miejsce w Europie środkowej.

Zabytki Gibraltaru i ich zwiedzanie

Jak na niewielki obszar przystało, także i samych zabytków jest tu nieco mniej, choć nie ulega wątpliwości, że każdy z nich wart jest odwiedzenia. Wśród turystów odwiedzających rok rocznie Gibraltar, uwagę skupia między innymi meczet będący miejscem kultu muzułmańskiego. Zaraz po nim jest Europa Point – teoretycznie wysunięty najdalej na południe punkt Europy. Niestety w praktyce punkt ten jest inny i leży już w Hiszpanii. Wyżłobione w wapiennych skałach jaskinie kryją także wiele ciekawostek. Jedną z nich jest chociażby instalacja wojskowa z działem. Zdecydowanym plusem jest też gibraltarskie lotnisko, które zapewnia wielu podróżnym z całego świata komfort podróży i możliwość dotarcia do celu bez konieczności międzylądowania.