Wyjeżdżając na upragniony i niekiedy wręcz długo wyczekiwany urlop, większość z nas nie marzy o niczym innym, jak o przysłowiowym „świętym spokoju”. Z dala od bliższych i dalszych znajomych, a niekiedy nawet od rodziny, chcemy wypocząć i zebrać siły na kolejny okres intensywnej pracy i wypełniania swoich domowych, jak i zawodowych obowiązków. Jak się jednak okazuje, teoria nie idzie w tym przypadku w parze z praktyką. Najczęściej już pierwszego dnia kontaktujemy się choć na moment z bliskimi by poinformować ich o bezpiecznym dotarciu do celu. Po kolejnych dwóch dniach zaczynamy tęsknić za kontaktem z najbliższymi i najczęściej decydujemy się na wykonanie do nich połączenia. W przypadku dłuższego urlopu sytuacja ta powtarza się wręcz regularnie. 

Jak kontaktować się z krajem będąc zagranicą?

Przede wszystkim, by móc wykonać połączenie za pomocą własnego telefonu komórkowego z Hiszpanii do Polski, trzeba mieć włączoną usługę roamingu. W przeciwnym wypadku nie będzie szansy na kontakt z bliskimi w Polsce. Uruchomienie tej usługi jest bezpłatne, a koszty rozmowy naliczane są w przypadku połączeń z krajem  za rozpoczęte pierwsze 30 sekund, a następnie za każdą sekundę. Koszt takiego połączenia to 1,70 złotych brutto za minutę, czyli 1,38 złotych netto. Decydując się na wysłanie wiadomości SMS, liczyć musimy się z kosztem rzędu 0,53 złotych z VAT za sztukę. Co ciekawe, cena ta równa jest minucie połączenia odebranego przez nas w Hiszpanii.

Możliwe tańsze opcje

Będąc w Hiszpanii i chcąc utrzymać kontakt z bliskimi, warto rozeznać się w cenach lokalnych operatorów i ich ofercie na tzw. pre-paid, czyli rozmowy na kartę. Często okazuje się bowiem, że jednorazowy zakup karty jest dużo tańszy aniżeli kilka, nawet krótkich, połączeń za pośrednictwem własnego telefonu komórkowego. Warto też wiedzieć, że w Hiszpanii nadal działają tzw. budki telefoniczne, w których dokonać można połączeń wrzucając do specjalnego otworu monety o ustalonych wartościach.