Reklama
Strona główna Hiszpania Informacje podstawowe o Ibizie – warto wiedzieć.

Informacje podstawowe o Ibizie – warto wiedzieć.

Informacje podstawowe o Ibizie. Wybierając się na Ibizę, warto poznać ważne fakty o wyspie. Sprawdź te najbardziej interesujące.

126

Informacje podstawowe o Ibizie. Wybierając się na Ibizę, warto poznać ważne fakty o wyspie. Sprawdź te najbardziej interesujące.

Wybierając się na wczasy do Hiszpanii, najczęściej decydujemy się na pobyt w Barcelonie, Madrycie czy na Wyspach Kanaryjskich. Jednakże równie atrakcyjny wypoczynek w Hiszpanii gwarantują nam Baleary – często określane, jako „archipelag marzeń”. Ten synonim zawdzięczają one przede wszystkim temu, że każda z wchodzących w ich skład wysp, zaskakuje swoim pięknem, malowniczością i niepowtarzalnością. Każda z nich posiada swój własny, odrębny i niepowtarzalny charakter i klimat. Dzięki temu każdy z przyjezdnych, znajdzie tu coś w sam raz dla niego. Baleary to jednym słowem zakątki, które obfitują w atrakcje zarówno dla miłośników leniuchowania, jak i dla amatorów obcowania z kulturą, sztuką a także przyrodą. Wśród nich na wyróżnienie zasługuje Ibiza. Zobacz, co powinieneś wiedzieć o tej wyspie, zanim zdecydujesz się na nią przyjechać.

Kilka podstawowych faktów na temat Ibizy.

Według źródeł pierwsze ślady bytności człowieka na Ibizie datowane są na ok. 2000 r. p.n.e.. Ibiza jest trzecią co do wielkości wyspą Balearów o łącznej powierzchni 571,04 km2. Jest też największą wyspą Archipelagu Pitiuzy (w jego skład wchodzą: Ibiza i Formentera oraz 60 innych niewielkich wysepek). Zamieszkuje ją ok.130 tysięcy obywateli. Najwyższe wzniesienie na Ibizie sięga 475 m n.p.m. – jest to Sa Talaia. Stolicą wyspy jest miasto o tej samej nazwie – Ibiza. Uważa się je za najpiękniejsze na całych Balearach.

Ibiza, jakiej nie znasz.

W niektórych przewodnikach, możesz przeczytać, że Ibiza to „wyspa dla każdego” i to bez wyjątku. Dzieje się tak, dlatego, iż wyspa charakteryzuje się ogromnym zróżnicowaniem, jeśli chodzi o różnego rodzaju atrakcje. Dzięki temu „swoje miejsce” znajdą tu zarówno miłośnicy historii (na nich czekają m.in. liczne obiekty znajdujące się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO); jak i amatorzy doskonałej zabawy (to dla nich otworem stsśoją najgłośniejsze i najlepsze dyskoteki na całych Balearach). Na wyspie nie brakuje też miejsc, które mogą zaspokoić wyjątkowe potrzeby osób zakochanych w słońcu, szukających ukojenia czy chcących spędzić miłe chwile w rodzinnym gronie (na nich czekają niezakłócone wciąż – pomimo szybkiego tempa rozwoju turystyki na wyspie – cywilizacją, prawdziwe rajskie plaże i ciche zatoczki). Te same przewodniki potwierdzają, że Ibiza to kolebka: techno, house i chilloutu. ponadto grający tu DJ-e co roku kreują określone trendy muzyczne, honorowane w największych miastach Europy. Warto byś o tym wiedział, odwiedzając liczne na tej wyspie dyskoteki, puby czy kluby. Wiele z nich zyskało nawet międzynarodową sławę… Ibiza słynie również z niepowtarzalnych wyrobów biżuteryjnych ze srebra, metalu, kolorowych koralików i wielu innych materiałów. Wyroby te mają swoją głęboko zakorzenioną tradycję. Na wyspę przywieźli ją, bowiem pierwsi „odkrywcy” jej niepowtarzalności i „niemal rdzenni mieszkańcy” hippisi. Jeśli więc chcesz przywieźć znajomym pamiątkę z Ibizy, to właśnie ta oryginalna biżuteria ręcznie wykonywana, jest najlepszym pomysłem na taki prezent. Równie ciekawie prezentują się wyroby artystyczne z drzewa oliwnego oraz tkaniny bawełniane i lniane zdobione artystycznym haftem.

Czy wiesz, dlaczego…

…Ibiza kojarzy się z subkulturą hippisowską? Ponieważ to właśnie oni, jako pierwsi – w 60 latach XX wieku – odkryli uroki wyspy, gdzie zresztą się osiedlili. Po dziś dzień, na wyspie można znaleźć wiele pozostałości po hippisach jak na przykład targi rzemiosła artystycznego.

Czy wiesz, że …

… Ibiza ma swój własny niepowtarzalny rytuał? Polega on na kontemplowaniu i podziwianiu zachodów słońca przy nastrojowej muzyce. Prekurs

orem tej tradycji stała się jedna ze słynnych kawiarni nadmorskich Cafe del Mar.

…Ibiza stanowiła inspirację dla wielu słynnych twórców? Jej urokowi ulegli tacy wielcy artyści jak: Mike Oldfield, Roman Polański czy Freddie Mercury.

…Ibiza to swego rodzaju wyrocznia trendów? Otóż to właśnie ona wyznacza trendy w modzie, ale i muzyce, architekturze a nawet stylu życia, obowiązujące w całej Europie a nawet na świecie. Stanowi, bowiem genialne połączenie tego, co historyczne z tym, co nowoczesne, kultowe, najmodniejsze.

…Stare Miasto w Ibizie sięga czasów starożytnych? Otóż założyli je Fenicjanie w VII w. poszukując miejsca, w którym będą mogli się zatrzymać i osiąść na dłużej. Wówczas Ibiza stanowiła dla nich doskonałą bazę handlową.