O czym powinien pamiętać turysta na wakacjach w Turcji? Normy obyczajowe na wakacjach w Turcji i kultura osobista.

Turysta z polski powinien w tym kraju nie mieć powodów ze spędzeniem wakacji. Będą gościem w Turcji warto jednak przestrzegać kilku zasad, które pokażą, iż szanujemy naszych gospodarzy, a nam pozwolą spędzić niezapomniane wakacje.

Pierwszą kwestią jest właściwy strój. Zaleca się, aby kobiety unikały zwiedzania atrakcji turystycznych w krótkich spódniczkach.

Również mężczyźni poza największymi miastami powinni unikać chodzenia w szortach. Zalecenia te w szczególności dotyczą zwiedzania meczetów. Dodatkowo kobiety zwiedzające miejsca kultu religijnego powinny zakładać czarne chusty na włosy.
Spożywanie piwa na ulicach oraz zbyt wylewne okazywanie uczuć partnerce jest ogólnie źle widziane. Z drugiej strony kultura turecka, jako normalny traktuje widok mężczyzn trzymających się za ręce – Uwaga, nie chodzi tu o związki homoseksualne, lecz o okazywanie w ten sposób męskiej przyjaźni.

Kultura Turcji

Kultura Republiki Tureckiej jest wypadkową procesów historycznych, które zachodziły na ziemiach dzisiejszej Turcji od tysiącleci. Wszystkim, którym wydaje się, iż Turcja jest krajem całkowicie nam obcym polecam przypomnieć sobie szkolne lektury. Każdy pamięta opowieść o zburzeniu przez Greków Troi dzięki wykorzystaniu podstępu. Przez wieki sądzono, że to tylko baśń. Badania archeologiczne dowiodły jednak ponad wszelką wątpliwość, iż Troja istniała a jej ruiny znajdują się właśnie na tureckim wybrzeżu. Pamiętajmy również, iż na terenie dzisiejszej Turcji nauczali apostołowie a chrześcijaństwo przez wieki było religią dominującą. W swojej historii Turcja stała się jednak państwem, w którym najważniejszą role zajmuje religia muzułmańska. Nie jest jednak obyczajowość turecka czysto religijna.

Targowanie się w Turcji

Turcja poza nie należy do potęg turystycznych, aby poznać kulturę tego niezwykłego kraju wystarczy wyjechać poza główne miasta i zacząć poznawać kraj. Dla europejczyka przyzwyczajonego do sztywnych sklepowych cen zaskoczeniem będzie kultura tamtejszych bazarów. Przed zakupem powinniśmy się targować z sprzedającym o cenę. Nie targujemy się o najtańsze artykuły, lecz jeżeli na droższych produktach nie ma wyraźnie zaznaczonej ceny brak targowania się może zostać źle odebrany. W czasie dobijania ceny możemy zostać zaproszeni na kawę lub tradycyjną mocną i słodką herbatę. Jest to jeden z elementów tutejszej kultury a nam pozwoli na lepsze poznanie prawdziwej Turcji.

W gościnie u Turków 

Turcy są narodem bardzo gościnnym i przyjaznym w stosunku do turystów. Przestrzegajmy podstawowych zasad, a możemy liczyć na zaproszenie do prywatnego domu na kolację szczególnie w okresie ważnych świąt religijnych. Jeżeli zdecydujemy się odmówić – wystarczy stanowcza, lecz miła odmowa. Watro jednak skorzystać z takiego zaproszenia. Pamiętajmy, w takich warunkach najlepiej poznamy bogatą kulturę tego kraju oraz jego kuchnię.