Turcja – wycieczka do źródeł cywilizacji

Turcja ma wiele do zaoferowania, a wybór zabytków jest tak duży, że nie powinniśmy się łudzić, iż uda nam się zobaczyć jakąś większą część podczas jednego wakacyjnego wyjazdu. Prawdopodobnie gdybyśmy przez całe życie wszystkie wakacji spędzali w Turcji to i tak nadal kryłaby ona przed nami mnóstwo zagadek.

Warto jednak wiedzieć, co jeszcze szczególnie godne uwagi, bo być może dzięki zestawieniu takich miejsc uda się lepiej zaplanować czas spędzony w tym pięknym kraju.

Co turysta powinien zobaczyć w Turcji – 6 ważnych zabytków:

  1. Błękitny meczet to z pewnością jedno z tych miejsc, których nie może zabraknąć w programie żadnej poważnej wycieczki. Aż trudno sobie wyobrazić, że jego sześć niebosiężnych minaretów zostało wzniesionych czterysta lat temu i to bez użycia techniki, bez której dziś nie potrafimy zbudować jednorodzinnego domu. Swoją nazwę meczet zawdzięcza lazurowobłękitnym kaflom, które zdobią jego wnętrze, ale znany jest także pod nazwą Meczetu Sułtana Ahmeda, który to będąc 19-letnim młodzieńcem zlecił rozpoczęcie jego budowy.
  2. Hagia Sofia, czyli Wielka Świątynia to zabytek bez dwóch zdań najsilniej kojarzony z Turcją. Góruje nad okolicą od bez mała półtora tysiąca lat i niezmiernie zadziwia wszystkich, którzy ujrzą tę budowlę. Jak głosi legenda wodą z fontanny wewnątrz Hagia Sofia można zmyć z siebie wszystkie grzechy- nie wiadomo tylko według którego wyznania, bo w swojej historii Świątynia Mądrości Bożej była i meczetem, i kościołem chrześcijańskim. 
  3. Efez. Jedno z miast świetności kultury jońskiej, żywe wciąż miejsce wykopalisk i jednocześnie podziwiania tego, co już udało się odkryć. A udało się wiele, bo w Efezie ścierały się od przynajmniej trzech tysięcy lat dziesiątki kultur, setki wierzeń i miliony przekonań, a wiele z nich pozostawiło jak najbardziej materialne ślady.
  4. Bawełniany Pałac, choć nie jest ani pałacem, ani z bawełny to jednak każdemu, kto zobaczy Pamukkale właśnie takie określenie przychodzi na myśl. Wspaniałe skały wapienne uznawane za jeden z największych skarbów środowiska Turcji- w pobliżu basen, w którym można zażyć odmładzającej- podobno- kąpieli, a przez teren skał- ścieżka spacerowa.
  5. Ararat– góra święta według wielu kultur, ale kryjąca także bardzo smutne epizody z historii Turcji, czyli rzeź Ormian z lat 1915-16. Sama góra jest strefą zmilitaryzowaną i wejście na nią możliwe jest tylko i wyłącznie w grupie zorganizowanej. Góra Ararat to dobre miejsce na zadumę, zanim powróci się do bajecznie spokojnego hotelu.
  6. Jeśli mamy cały dzień na zwiedzanie to na pewno warto wybrać się do pałacu Topkapi. W zasadzie jest to kompleks budynków pałacowych, położonych w samym sercu Stambułu, a niegdyś stanowiący także serce całej turcji, był bowiem rezydencją sułtanów przez czterysta lat z okładem. 

To przegląd zaledwie kilku miejsc, a Turcja ma tyle wartych zobaczenia punktów, że gdyby o każdym napisać choćby cienką broszurkę, to zajęłyby one wszystkie biblioteki świata.