Jak wygląda Francja zimą?

Średnie temperatury, opady deszczu, ilość godzin słonecznych i temperatura wody w morzu w styczniu w różnych regionach Francji. Pogoda we Francji w styczniu. Zimy z reguły są bardzo łagodne, za wyjątkiem wysokich partii gór, gdzie temperatury w styczniu spadają nawet do minus 30′ C.

Średnie Temperatury we Francji w styczniu:

MiastoMin (°C)Max (°C)Mean (°C)Min (°F)Max (°F)Mean (°F)
Paryż284.6354640.3
Le Havre (Północ Francji)485.8394642.4
La Rochelle (Zachodnie Wybrzeże)4107404944.6
Metz, Nancy, Lorraine, Strasbourg (Wschodnia Francja)052.6324236.6
Lyon (Wschodnia Francja)174.1344539.4
Bordeaux (Południowo – Zachodnia Francja)4107.2395144.9
Marsylia (Morze Sródziemne)4127.7385345.9
Nicea (Morze Sródziemne)6139.6425649.2
Ajaccio (Korsyka)5149.4405748.9
Chamonix (Alpy Francuskie)-73-1.8203728.7
Briançon (Alpy Francuskie)-550.1234132.3
Średnie Temperatury we Francji w styczniu – opracowanie własne na podstawie danych z climatestotravel.com

Średnie opady deszczu we Francji w styczniu:

MiastoMilimetryCaleDni
Paryż50210
Le Havre (Północ Francji)702.812
La Rochelle (Zachodnie Wybrzeże)75312
Lyon (Wschodnia Francja)451.89
Marsylia (Morze Sródziemne)5025
Nicea (Morze Sródziemne)702.86
Chamonix (Alpy Francuskie)953.710
Średnie opady deszczu we Francji w styczniu – opracowanie własne na podstawie danych z climatestotravel.com

Średnia ilość godzin słonecznych we Francji w styczniu:

MiastoŚrednioRazem
Paryż260
Le Havre (Północ Francji)265
La Rochelle (Zachodnie Wybrzeże)2.585
Lyon (Wschodnia Francja)2.575
Bordeaux (Południowo – Zachodnia Francja)395
Marsylia (Morze Sródziemne)4.5145
Nicea (Morze Sródziemne)5160
Średnia ilość godzin słonecznych we Francji w styczniu – opracowanie własne na podstawie danych z climatestotravel.com

Średnia temperatura wody w morzu na wybrzeżach Francji w styczniu:

MiastoCelsius (°C)Fahrenheit (°F)
Le Havre (Północ Francji)949
La Rochelle (Zachodnie Wybrzeże)1254
Bordeaux (Południowo – Zachodnia Francja)1355
Marsylia (Morze Sródziemne)1355
Nicea (Morze Sródziemne)1456
Ajaccio (Korsyka)1457
Średnia temperatura wody w morzu na wybrzeżach Francji w styczniu. – opracowanie własne na podstawie danych z climatestotravel.com

Sprawdź prognozę pogody i temperatury powietrza we Francji w styczniu:

Francja to największe państwo Europy Zachodniej i najbardziej uprzemysłowione państwo świata. Jego specyficzne położenie, sprawia, że na terytorium Francji są zarówno jedne z najpiękniejszych gór świata- Alpy, a także ciepłe plaże Morza śródziemnego i chłodne, ale równie wspaniałe Morza Północnego. To wszystko sprawia, że klimat, przyroda i całe otoczenie jest bardzo zróżnicowane. Na południu znajdziemy bujną roślinność, charakterystyczną dla klimatu śródziemnomorskiego, a na północy trochę bardziej surową, jednak równie piękną. Wspaniałe plaże, ciepłe morze, piękne góry z najlepszymi trasami narciarskimi na świecie, cała masa zabytków i wspaniałe zaplecze hotelowe sprawia, że Francja jest państwem wybieranym najczęściej, zarówno na długie urlopy jak i krótkie wypady.

Jak wygląda zima we Francji?

Jeśli planujesz zimowe wakacje we Francji, być może zastanawiasz się, jaka jest pogoda. Podczas gdy w niektórych obszarach temperatury mogą spaść poniżej zera. Jeśli planujesz zabrać rodzinę na zimową wycieczkę, powinieneś być przygotowany na różne warunki pogodowe zależnie od regionu.

Na wybrzeżach Korsyki średnia temperatura wynosi 9 stopni Celsjusza. Prowansja znana jest również z zimnego, suchego wiatru zwanego mistralem, który wieje przez kilka dni lub tygodni. W Paryżu panuje łagodna zima z kilkoma słonecznymi dniami, ale temperatury mogą spaść poniżej pięciu stopni.

Miesiące zimowe we Francji mogą się bardzo różnić od tych w południowej części kraju. Klimat w górach jest zwykle łagodniejszy niż w Dolinie Loary i Paryżu, ale kilka dni śniegu może spowodować poważne zakłócenia w transporcie, a nawet zrujnować idealnie piękny krajobraz.

Pogoda we Francji w styczniu – najlepszy miesiąc na urlop i zwiedzanie.

We Francji znajdziemy taką masę atrakcji, że w sumie nie ważne kiedy tam pojedziemy, to z całą pewnością nie będziemy się nudzić. Jednak Francja jest krajem, który posiada najlepsze warunki na świecie do uprawiania sportów zimowych, więc warto pojechać tam w porze zimowej, na przykład w styczniu. Będziemy mieć wówczas gwarancję, że wszystkie trasy narciarskie będą dostępne dla turystów i będzie można poszaleć na najwyższych stokach świata. Trasy narciarskie we francuskich alpach należą do najlepiej przygotowanych na świecie, ciągną się całymi kilometrami i przyciągają w sezonie zimowym turystów z całego świata.

Zima w Aplach – Chamonix i Mont Blanc, w tym La Vallée Blanche

Chamonix i Mont Blanc, w tym La Vallée Blanche

Warto na przykład pojechać w styczniu do któregoś ośrodka narciarskiego w Trzech Dolinach, gdyż jest to miejsce naprawdę magiczne i to nie tylko dla narciarzy. Miłośnicy wszelkich sportów zimowych znajdą tam doskonałe warunki dla siebie. Gdy już znudzą się nam szaleństwa na stokach, to warto wybrać się na wycieczkę do stolicy kraju- Paryża. Jest tam naprawdę mnóstwo do zwiedzania i choć porą zimową może być chłodno na długie spacery po pięknych uliczkach Paryża, to naprawdę warto wykorzystać czas i wybrać się na zwiedzanie muzeum, a tych jak wiadomo w Paryżu i w całej Francji nie brakuje. Już w samym Paryżu jest tyle galerii sztuki i muzeum, że trudno by było wymieniać, a już na pewno ciężko wymienić te z całej Francji. Wymienimy choć kilka, które koniecznie trzeba zobaczyć:

Paryż w zimę:

  • Luwr
  • Muzeum Adama Mickiewicza
  • Muzeum Historii Naturalnej
  • Muzeum Lotnictwa i Astronautyki Le Bourget
  • Muzeum Montparnasse
  • Cabinet des Médailles
  • Centre Georges Pompidou i wiele innych.

Temperatury w styczniu we Francji.

Klimat we Francji jest umiarkowany, jednak ze względu na położenie kraju, są bardzo duże różnice w średnich temperaturach, pomiędzy wszystkimi regionami kraju. Zimy z reguły są bardzo łagodne, za wyjątkiem wysokich partii gór, gdzie temperatury w styczniu spadają nawet do minus 30′ C. W regionach południowych w styczniu, rzadko kiedy temperatury są ujemne i bardzo rzadkie są opady śniegu. W części północnej temperatury w styczniu mogą miejscowo spadać nieco poniżej zera, jednak zimy najczęściej są tam bezśnieżne. Oczywiście jak już wspomnieliśmy wyjątkiem są tu rejony górskie, gdzie śnieg leży często już w październiku i utrzymuje się nawet do maja. Temperatury oczywiście są również wówczas dosyć niskie.