Akyarlar jest częścią Riwiery Tureckiej. Pogoda na tym obszarze jest ściśle uzależniona od panującego tutaj klimatu. Warunki odpowiednie do zwiedzania i wypoczynku pojawiają się na tym obszarze już w maju, utrzymując się nawet do połowy października. Najcieplejsze miesiące to lipiec oraz sierpień. Temperatury utrzymują się wówczas na poziomie 30 ºC. Woda jest bardzo ciepła i ma w szczytowym punkcie lata 28 ºC. Najlepszym okresem na zwiedzanie jest kwiecień i maj. W Turcji kończy się wiosna. Temperatury są przyjemne, a opady całkowicie zanikają. W miesiącach letnich na obszarze Akyarlaru pojawia się chłodna bryza zawiewająca od morza.

Położenie i historia Akyarlaru.

Akyarlar jest miejscowością turystyczną położoną nad brzegiem Morza Egejskiego. Ośrodek znajduje się w bliskiej odległości od Bodrum – miejsca, do którego zjeżdżają największe rzesze turystów odwiedzających Turcję. Miasto usytuowane jest u podnóża skalistych, wapiennych wzgórz. Z geograficznego punktu widzenia Akyarlar jest najbardziej wysuniętym na wschód obszarem należącym do Półwyspu Bodrum. W pobliżu miasta znajduje się wyspa Kos, jeden z punktów wycieczek fakultatywnych organizowanych przez tutejsze biura podróży. Pierwsze osadnictwo na obszarze Akyarlaru pojawiło się w okolicach II w. p.n.e.. 

Atrakcje turystyczne Akyarlaru i okolic.

Akyarlar jest ośrodkiem bardzo lubianym przez turystów. To znakomita baza wypadowa do wycieczek w takie miejsca jak np. Bodrum. Można zobaczyć tam przede wszystkim ruiny Mauzoleum króla Mauzolosa. Zabytek ten, w czasach antycznych uznawany był za jeden z VII cudów świata. Będąc w Akyarlar warto wybrać się do pobliskiego Gümüşlük. Fenomen tego miejsca tkwi w ruinach antycznego miasta Myndos. Częściowo zalane są one wodą, co jeszcze bardziej nadaje uroku temu miejscu. Całe miasto położone jest na skalistej wyspie. Jeśli mowa o wyspach, to w okolicach Akyarlaru znajduje się wyspa Kos. Nie należy ona do Turcji, a do Grecji. Nie stanowi to jednak żadnego problemu, jeśli chcemy zobaczyć to urokliwe miejsce. Wyspa jest centrum turystycznym regionu. Według zapisków z historii, to właśnie na wyspie Kos narodził się wielki filozof – Hipokrates. Akyarlar to nie tylko zabytki. To doskonałe miejsce do wypoczynku. Zachęcają do tego piaszczyste plaże oraz morze o lazurowej barwie i bardzo ciepłej wodzie. Kurort jest rajem dla fanów sportów wodnych. Królują tutaj windsurfing i nurkowanie. Na nabrzeżu otwarto specjalny ośrodek wypożyczający sprzęt i udzielający lekcji surfingu. W okolicach, w wodach Morza Śródziemnego piękne rafy koralowe. Miasteczko pełne zieleni, zachęca do spacerów i wycieczek rowerowych. Akyarlar słynie z połowu ryb i owoców morza. To właśnie one są wiodącymi produktami potraw przygotowywanych przez nieliczne, znajdujące się tutaj restauracje. Sklepów jest bardzo niewiele, oferują one jedynie podstawowy asortyment. W Akyarlar po zmroku ciężko szukać klubów czy dyskotek. Chcąc się zabawić warto wybrać się do pobliskiego Bodrum nazywanego centrum rozrywkowym kraju.