Pogoda Bodrum, Turcja

Pogoda w Bodrum sprzyja ruchowi turystycznemu praktycznie przez cały rok. Urlopy wypoczynkowe najlepiej zaplanować na okolicę czerwca, kiedy temperatury przekraczają tutaj około 30 ºC. Najzimniej w Bodrum jest na przestrzeni grudnia i stycznia. Słupki rtęci pokazują wtedy niewiele ponad 10 ºC. W porze zimowej w nadmorskim kurorcie zamiera nieco ruch turystyczny, a na plaży w ogóle nie ma turystów. Największe upały, z bardzo dużą wilgotnością powietrza przypadają na lipiec i sierpień. Deszcz pojawia się tutaj w porze zimowej. W styczniu opady osiągają nawet 200 mm. Najbardziej suchym miesiącem jest lipiec, w którym statystycznie pojawia się jeden dzień, kiedy notuje się jakiekolwiek opady.

Położenie i historia Bodrum, Turcja

Bodrum położone jest w południowo-zachodniej części Turcji. Miasto zamieszkuje około 33 tysięcy osób. Jest to znana miejscowość wypoczynkowa nad Morzem Egejskim, w okolicach zatoki Gokova. Półwysep Bodrum jest krainą bardzo malowniczą. Gleby, na których powstało miasto, są bardzo żyzne i słyną z obfitych plonów. Krajobraz tego miejsca jest bardzo zróżnicowany. Mamy tutaj zarówno pasma górskie, jak i obszary nizinne. Ozdobą są wapienne wzniesienia przypominające swoją budową klify. Historia miasteczka sięga wielu wieków przed naszą erą. Za panowania persów Bodrum było stolicą Karii. Po śmierci Mauzolosa powstało mauzoleum, obiekt będący jednym z siedmiu antycznych cudów świata. W kolejnych latach pieczę nad miastem przejęli Rzymianie oraz Bizantyjczycy. Z ich rąk Turcy odbili miasto, które jeszcze przez wiele wieków było zamieszkiwane głównie przez greków, którzy odcisnęli piętno na kulturze i zabytkach architektonicznych tego miejsca. 

Atrakcje turystyczne Bodrum.

Na obszarze Bodrum i w jego okolicach znajduje się kilka zabytków, które warto odwiedzić. Najważniejszym z nich jest zamek św. Piotra. Ogromne wrażenie robią na turystach wysokie wieże budowli górujące ponad pozostałymi zabudowaniami. Zamek pochodzi z XV wieku, a jego budowa trwała ponad sto lat. Wewnątrz liczne ekspozycje. Na dziedzińcu, na który prowadzi siedem bogato zdobionych bram, znajdują się amfory wydobyte z wraków statków. Turyści licznie odwiedzają również ruiny Mauzoleum. Zabytek, uznawany za jeden z siedmiu cudów świata nie przetrwał próby czasu i pozostały po nim jedynie ruiny. Oko cieszy również stare miasto, teatr oraz bazary i ratusz. Niewątpliwą zaletą Bodrum są piaszczyste plaże. W pobliżu miasta, w Gumbet znajduje się plaża uważana przez wielu za najpiękniejszą w Turcji. Ciekawymi ośrodkiem w pobliżu Bodrum jest również Bitez.

Dla osób lubiących aktywne formy spędzania wolnego czasu idealnym rozwiązaniem będą sporty wodne. Bodrum to miejsce wprost stworzone do nurkowania. W pobliżu ulokowane są szkoły oraz wspaniałe rafy koralowe. Dużym zainteresowaniem ze strony turystów cieszy się windsurfing oraz paragliding. Szerokie wody zatoki zachęcają również do żeglowania. W pobliżu Bodrum odbywają się rejsy nazywane przez turystów Blue Trip. Oferta przeżyć ekstremalnych jest również szeroka. Najbardziej popularne rozrywki to quady, jeep safari czy wspinaczka.