Turcja jest krajem położonym na dwóch kontynentach: azjatyckim i europejskim. Ma też dostęp do czterech mórz, stąd też bardzo duża różnorodność pośród wszystkich jej regionów. Jest to kraj od wielu lat chętnie odwiedzany przez turystów, także tych z Polski. Lubimy bowiem wczasy nad ciepłym morzem, mocne słoneczko, a do tego egotyczną przyrodę, kulturę i zwiedzanie. A w Turcji jak wiadomo jest naprawdę co zwiedzać, gdyż jest to kraj o ciekawej i burzliwej historii. Każdy turysta znajdzie w nim coś odpowiedniego dla siebie: miłośnicy lenistwa na plaży, piaszczyste i czyste plaże, miłośnicy sportów wodnych- idealne ku temu warunki, wielbiciele historii- masę zabytków i legend.

Informacje podstawowe o Turcji- przepisy celne i wjazdowe.

Aby wjechać na teren Turcji musimy posiadać ważny paszport. Pamiętajmy także o dzieciach, które również nie są zwolnione z tego obowiązku. Na granicy dodatkowo wykupić musimy jednorazową wizę dla wszystkich wjeżdżających. Jeżeli chodzi o gotówkę, to możemy bez oclenia wwieźć kwotę nie wyższą niż równowartość 5 000 dolarów amerykańskich. Jeżeli będziemy posiadać większą ilość gotówki, to musimy to zgłosić w celu oclenia. Podręczny bagaż jest przeważnie dokładnie sprawdzany, zatem najlepiej przed samym wyjazdem sprawdzić aktualne limity, które obowiązują. Obecnie bez oclenia można wwieźć 200 sztuk paczek papierosów, 5 litrów napojów alkoholowych, 1,5 kg kawy, 1kg słodyczy i 5 butelek po 120ml perfum. Ostrożnym należy być także przy wyjeździe z Turcji, gdyż kontrole bywają tu jeszcze bardziej dokładne. Sprawdzane jest czy nie wywozimy dzieł sztuki, zwierząt czy też chronionych roślin. Na wszystkie rzeczy zakupione w Turcji musimy też posiadać paragony, inaczej zostaną nam zabrane.

Informacje podstawowe o Turcji- ciekawostki i praktyczne porady dla turystów.

Z tego względu, że Turcja to kraj muzułmański, to musimy pamiętać o swoim stroju. Poza kurortami niemile widziane jest zbytnie eksponowanie ciała. Ponadto pamiętajmy o tym, że to my jesteśmy gośćmi i powinniśmy uszanować odmienną religię i kulturę. Tylko wówczas będziemy mile widzianymi gośćmi, a Turcy będą odnosić się do nas z szacunkiem. Warto przed wyjazdem poznać choć kilka podstawowych, tureckich słów, gdyż wiele zyskamy tym w oczach miejscowych. 

Linki:

Turcja Wikipedia

Go Turkiye

Visit Turkey