Listopad to pierwszy z miesięcy, gdy w Turcji całkowicie zamiera życie na plaży. To okres przeznaczy dla osób, które chcą zwiedzić zabytki tego kraju. W tym czasie turystom nie doskwierają upały, a temperatura utrzymuje się na poziomie kilkunastu stopni. Przypomina to w dużym stopniu polską, złotą jesień. Przeszkodą dla zwiedzających mogą okazać się opady deszczu, które zaczynają zwiększać swoja aktywność, po fazie letniego uśpienia.

Ile jest godzin słonecznych w Turcji w listopadzie?

Słońce góruje na horyzoncie już jedynie, przez nieco 6 godzin. Wzrasta wilgotność powietrza – 50%, klimat staje się bardzo przyjemny. Powietrze robi się chłodniejsze, zaczyna wiać wiatr, odpowiedzialny za pojawienie się opadów deszczu.

Temperatura i opady listopad, Turcja.

W listopadzie, na terenie Turcji, notuje się średnio 10 dni deszczowych na przestrzeni całego miesiąca. Łączna ilość opadów nie przekracza w większości dużych miast 150 mm. Temperatury utrzymują się w przedziale 15-20◦C. Z ochłodzenia cieszą się osoby, który właśnie na ten czas zaplanowały zwiedzanie największych zabytków kraju. Po pierwsze nie przeszkadzają im upały, a po drugie brak jest tłoku na ulicach, gdyż największe ilości turystów odwiedziły kraj na przełomie lipca i sierpnia. W większych kurortach turystycznych, notujemy w listopadzie następujące temperatury:

  • Bodrum – 15◦ C
  • Antalya -21◦ C
  • Kuşadası -18◦ C
  • Çeşme -17◦ C