Pogoda Alanya Turcja.
Alanya jest miastem znajdującym się w obrębie Riwiery Tureckiej. Obszar ten jest dosyć urozmaicony pod względem pogodowym. Jeżeli nie nastawiamy się na opalanie, warto przyjechać tutaj na przełomie maja i czerwca. Unikniemy wówczas upałów, a i deszcz nie powinien przeszkadzać nam w wypoczynku. Najcieplejszymi miesiącami w Alanyi są lipiec i sierpień, kiedy to słupki rtęci wskazują nawet 35°C. W tych miesiącach, słońce utrzymuje się na horyzoncie nawet przez 13 godzin na dobę. Suma miesięcznych opadów dla tego obszaru w środku lata wynosi zaledwie 5 mm. Zima jest bardzo łagodna. Temperatury są przyjemne – 17°C, jednak bardzo często pojawiają się obfite opady deszczu. W grudniu i styczniu notuje się w Alanyi po 14 dni deszczowych, dla których łączna ilość opadów wynosi nawet 250 mm.
Video: Najciekawsze miejsca w Alanyi i okolicach. Riwiera turecka:
Położenie i historia Alanya Turcja.
Alanya położona jest w środkowej części Riwiery Tureckiej. Jest to zachodnia część Turcji, znajdująca się w wodach zatoki Antalya Körfezi. Nad miastem górują wierzchołki gór Taurus. Największymi szczytami w pasmach: Delikli Dağı i Osman Dağı są Söğüt Dağı i Cebireis Dağı. Pierwsze wzmianki na temat miasta pojawiają się w zapiskach greków. Znajdowała się tutaj niegdyś grecka kolonia – Kalonoros. Według opowieści tutejszych mieszkańców, wody zatoki były niegdyś miejscem, w którym królowali piraci grabiący statki przybijające do portów. Inna legenda mówi o dużym zainteresowaniu Alanyą ze strony Kleopatry, która zaopatrywała się tutaj w drewno do budowy swoich statków. Informacje na temat historii miasta idealnie przedstawia mieszczące się tutaj Muzeum Etnograficzne.
Atrakcje turystyczne Alanya.
Alanya to region turystyczny, na który składają się trzy duże ośrodki. Największy z nich nosi nazwę miasta i charakteryzuje się pięknymi plażami, gorącym piaskiem, lazurową wodą i ciekawymi zabytkami. Nieco mniejszy jest ośrodek Konakli znajdujący się kilka kilometrów na zachód od Alanyi. To oaza spokoju, nadbrzeżna miejscowość o niewielkim ruchu turystycznym. Ostatnim z ośrodków zaliczanych do obszaru Alanyi jest Okurcalar.
Cechami charakterystycznymi tego miejsca są plaże, zabytki oraz niebywale ciepła, morska woda. Osoby lubiące zwiedzać, w pierwszej kolejności powinny zobaczyć Twierdzą Alanya Kalesi. Jest to zamek, wzniesiony w średniowieczu. Ustawiony na wzgórzu, które przez wiele wieków było miejscem niedostępnym dla ludzi. Stąd też budowla przetrwała w nienaruszonym stanie i nie została zniszczona podczas żadnych działań wojennych. W pobliskiej Alarze kolejny z zamków, również pochodzący z epoki średniowiecza. Dla turystów nastawionych na odpoczynek i leniuchowanie przygotowano najpiękniejszą w Turcji plażę. Nosi ona imię Kleopatry i wyróżnia się na tle pozostałych miękkim i złocistym piaskiem, nabrzeżnymi hotelami, restauracjami i pubami, w których kwitnie nocne życie.
Poza plażą Kleopatry idealnie odpocząć można w Incekum, Okurcalar i Karaburun. Obszar Alanyi słynie również z dużej ilości jaskiń. W większości są one niedostępne dla ludzi, jednak można je podziwiać np. podczas rejsu statkiem czy motorówką. Lokalne biura podróży przygotowały ofertę dla ludzi lubiących ryzyko. Są to spływy raftingowe odbywające się na rzece Köprüçay. Duża popularnością cieszą się tutaj również narty wodne, banany oraz siatkówka plażowa. Dla amatorów nurkowania wyprawy na pobliskie- bardzo piękne – rafy koralowe.