Jaka walutę zabrać ze sobą do Chorwacji? Co jest bardziej opłacalne i korzystne?

Obowiązującą walutą w Chorwacji jest kuna( HRK), która dzieli się na 100 lip. Waluta ta obowiązuje od 1994 roku, choć już we wcześniejszym okresie, w latach 1941- 1945 również tam obowiązywała. Potem zastąpił ją dinar jugosłowiański, kolejno dinar chorwacki i znów powrócono do kuny. Nazwa waluty pochodzi od nazwy futerkowego zwierzęcia o tej samej nazwie, a do ciekawostek może należeć fakt, że właśnie skóra z tych zwierząt w dawnych latach służyła jako środek płatniczy w tamtych rejonach.

Kantory – jaką walutę zabrać?

W sumie mamy trzy możliwości: można zabrać ze sobą złotówki i w Chorwacji wymienić na kuny, można w Polsce kupić kuny i pojechać już z gotową walutą, a można również w Polsce kupić euro, które na miejscu wymienimy na kuny. Najlepiej opłacalne i praktyczne jest zabranie ze sobą euro. Przede wszystkim dlatego, że w tej walucie w Chorwacji można bez problemu płacić, zatem nawet nie potrzeba wymieniać już na kuny, choć to drugie w kwestii opłacalności jest korzystniejsze. Absolutnie nie opłaca się jechać tam ze złotówkami, gdyż nie wszędzie je można będzie wymienić, a nawet jeśli znajdziemy taki kantor, to najczęściej sprzedamy po niekorzystnym kursie.

Praktyczne informacje.

Gdy już podejmiemy decyzję co do waluty, którą wybierzemy ze sobą na urlop do Chorwacji, to przychodzi moment zastanowienia, ile pieniędzy wziąć ze sobą. Ciężko oszacować dokładnie koszt pobytu, zatem najlepiej i najbezpieczniej zabrać ze sobą karty płatnicze, a na terenie Chorwacji bez problemu zapłacimy zarówno kartą, jak i wybierzemy gotówkę w bankomatach, na poczcie, w bankach i w hotelach. Choć do każdej transakcji kartą doliczany jest podatek, to mimo tego jest to najbardziej opłacalny sposób płatności.