Waluta turecka – krótka historia ostatnich zmian

Powszechnie obowiązującym środkiem płatności w Turcji jest lira turecka. W styczniu 2005 roku w ramach denominacji próbowano wprowadzić nową walutę zwaną Nową Lirą Turecką (YTL). Zastąpić miała ona starą Lirę Turecką (TL), zmiana natomiast polegała w przeliczaniu – odejmowano od starej kwoty sześć zer (Przykład: 1000000 TL – milion Lir Tureckich to w nowej walucie 1 YTL – jedna Nowa Lira Turecka). 1 YTL to z kolei odpowiednik 100 kuruszy (Ykr).
Społeczeństwo jednak nie było zanadto zachwycone zmianami, przez kilka lat po denominacji, wciąż napotykano starszych handlarzy którzy kupującym oferowali swe towary mówiąc: „Bir Milyon” – jeden milion. Dostrzeżono również, iż Nowa Lira Turecka nie była aż tak wielką nowością, jak się spodziewano. Z tego też powodu, w styczniu 2009 roku postanowiono wrócić do starego nazewnictwa. Skrót „YTL” ponownie zastąpiono „TL”, a do obiegu wprowadzona została nowa seria banknotów oraz monet.

Czym najkorzystniej płacić w Turcji?

Od 2010 roku panuje przekonanie, iż najkorzystniej za tureckie dobra płacić w tamtejszej walucie – Lirach Tureckich. Jeśli nie dokonamy wymiany odpowiednio wcześniej, warto zwrócić uwagę przy wymianie w tureckich bankach czy kantorach – na pobierane prowizje.
W większości miejsc, zwłaszcza nastawionych na turystykę, bez problemu płacić możemy w euro (EUR), dolarach amerykańskich (USD) czy funtach brytyjskich (GBP). Możemy również zabrać kartę kredytową (Visa, Maestro, American Express), którą uregulujemy płatności zarówno w większych sklepach jak i wypłacimy pieniądze z bankomatu – przeliczone od razu na tutejszą walutę.
Jeśli planujemy dłuższy pobyt, najtrafniej zaopatrzyć się w Euro, które stopniowo, w zależności od obecnych kursów, wymieniać można na tureckie liry.
Czasem napotkać możemy rzecz, która kosztuje 1 lirę turecką / 1 dolara / 1 euro. Domyślać się można, iż to celowe zamierzenie sprzedawcy, a wartość przedmiotu najbardziej zbliżona jest do najtańszej z tych walut. W takim wypadku najkorzystniej zapłacić oczywiście lirą.

Kalkulator walutowy

Sprawdzając w kantorze aktualny stan kursu dla liry tureckiej szukamy oznaczenia „TRY”. Obliczeń oraz średniej dla kursu liry tureckiej w przeliczeniu na złotówki, euro, dolary czy funty możemy szukać w bankach, kantorach oraz wielu stronach internetowych oferujących kalkulatory walutowe.