Najciekawsze muzea Ibizy. Historia i sztuka. Poniżej umieszczamy listę najciekawszych obiektów muzealnych, porozrzucanych po obszarze wyspy. Warto je uwzględnić w czasie swojego pobytu na Ibizie, by w ten sposób urozmaicić sobie czas wolny.

Ibiza jest wyspą, która potrafi odpowiedzieć na potrzeby najbardziej wymagających turystów. Także i tych, którzy przywykli poznawać nowe miejsca, odwiedzając znajdujące się na ich obszarze muzea. Takich obiektów na wyspie, nie brakuje. Wszystkie zaś razem stanowią jedynie potwierdzenie, iż Ibiza to coś dużo więcej niż rozkrzyczane kluby nocne czy rajskie plaże. Poznaj najciekawsze muzea Ibizy.

Z historią i sztuką na Ty.

Po co w ogóle odwiedzać muzea? Przede wszystkim dlatego, że znajdują się w nich unikalne przedmioty świadczące o potędze lub niezwykłości danego miasta czy obszaru. Muzea pozwalają nie tylko wyobrazić sobie, ale również często zobaczyć i dotknąć historii. Odwiedzając takie obiekty, dowiadujemy się dużo więcej niż może powiedzieć nam, nawet najlepiej napisany przewodnik. Muzeum to również swoiste spotkanie ze spuścizną kulturową danego obszaru.

Na Ibizie również znajdziemy tego typu obiekty. Jedne ukazują historię i burzliwe dzieje wyspy, jak i jej stolicy. Inne z kolei, ukazują niezwykłość sztuki i pomysłowość jej twórców. Wszystkie razem dowodzą zaś temu, jak wielką potęgą była niegdyś Ibiza. Są też doskonałą ilustracją, jak niezwykłą metamorfozę przeszedł ten zakątek Balearów. Muzea na Ibizie to doskonałe miejsca, w które warto zabrać swoje dzieci – im wcześniej zobaczą, że historia wcale nie jest nudna – tym chętniej będą uczęszczały na ten przedmiot w szkole.

Poniżej umieszczamy listę najciekawszych obiektów muzealnych, porozrzucanych po obszarze wyspy. Warto je uwzględnić w czasie swojego pobytu na Ibizie, by w ten sposób urozmaicić sobie czas wolny. Na naszej liście znajdują się:

  • Museu d’Art Contemporani – Muzeum Sztuki Współczesnej (Górne Miasto – miasto Ibiza) – można w nim podziwiać dość pokaźną międzynarodową kolekcję malarstwa i grawerstwa tworzonego od 1959 r. przez artystów, którzy urodzili się, mieszkali lub inspirowali się Ibizą i Pitiuzami; obiekt powstał w 1971 r. jako efekt wcześniejszych biennale artystycznych.
  • Centrum Interpretacji (Górne Miasto – miasto Ibiza)– nowoczesne muzeum, na którego ekspozycję składają się prezentacje audio-wizualne. Opowiadają one o dziejach miasta od czasów dominacji muzułmańskiej po współczesność. Ciekawym elementem jest makieta stolicy, obrazująca powstanie, rozwój i najważniejsze wydarzenia w dziejach wyspy.
  • Muzeum Archeologiczne – z 1907roku; przedstawia znaleziska z czasów prehistorycznych po średniowiecze;
  • Muzeum Diecezjalne (mieszczące się w katedrze Górne Miasto – miasto Ibiza) – jego ekspozycję stanowią obrazy, rzeźby, naczynia i szaty liturgiczne pochodzące z okresu od XIV-XX wieku.
  • Muzeum Monograficzne – połączone z oryginalnym cmentarzem fenicko – punickim;
  • Muzeum Etnograficzne (Santa Eularia) – prezentuje życie i zwyczaje mieszkańców wsi ibizyjskiej; latem odbywają się tu również pokazy rękodzielnicze w czasie, których artyści tworzą m.in. kapelusze czy szale. Niektóre z nich można nabyć na własność, by mieć pamiątkę po wycieczce na Ibizę lub aby sprezentować je swoim bliskim.