Co można zobaczyć w Kapadocji? Położenie i opis, ciekawostki, cudy natury. Bardzo papularny region Turcji do zwiedzania.

Kapadocja to malowniczy region w Turcji, który leży dokładnie w środkowej części Anatolii i obejmuje obszar około 600 kilometrów. Nie jest to żaden region administracyjny, tylko nazwa terenów słynących z przedziwnych skalnych form. Formy te zostały utworzone około 60 milionów lat temu, a stało to się za sprawą wulkanów, które górują nad tą okolicą. Podczas potężnej erupcji, lawa i pył wulkaniczny osadziły się na okolicznych skałach i utworzyły nowy rodzaj skały osadowej tzw. tuf. Jest on miękki i łatwy do drążenia, a w pod wpływem powietrza staje się twardy. Na skutek działania powietrza, wiatrów i wody, skały przez setki lat przybierały przedziwne formy, tworząc skalne miasta i przedziwne formy. Ludność zaadoptowała je, tworząc swoje domostwa, a także kościoły i miejsca, w których się skrywano przed prześladowcami. Ukrywali się w tych podziemnych miastach Kapadocji- chrześcijanie. W późniejszych latach mieszkali mnisi, którzy wydrążyli w skałach kościoły, które możemy podziwiać do dziś dnia.

Zwiedzanie Kapadocji – podziemne miasta.

Dziś Kapadocja to region bardzo popularny wśród turystów. Można zwiedzać miasta i formy skalne, a można także przenocować w skalnych hotelach, których tam nie brakuje. Bajkowe otoczenie wśród przedziwnych form skalnych, dostarczy każdemu niesamowitych wrażeń. Szczególne wrażenie na turystach robią podziemne miasta, których w Kapadocji jest całkiem sporo. Do takich najbardziej znanych, należy Derinkuyu i Kajmakli. Są one udostępnione dla turystów, jednak tylko kilka pierwszych poziomów, a to głównie ze względów bezpieczeństwa. W tych miastach w przeszłości ukrywali się mieszkańcy przed prześladowaniami i przed klęskami żywiołowymi. Jest tam wszystko, co człowiek potrzebuje do życia: pomieszczenia mieszkalne, dla zwierząt, kościoły itp. Jednak gdy cierpimy na klaustrofobię, to raczej nie powinniśmy do nich wchodzić, gdyż niektóre miejsca są wąskie, małe i można odczuwać niepokój. Robią jednak niesamowite wrażenie.

Śladami dawnych chrześcijan.

W Kapadocji jest wiele tajemniczych miejsc, które warto zobaczyć. Najciekawsze jest jednak to, że oprócz tych najbardziej znanych, są tam miejsca, do których człowiek zagląda rzadko albo nawet wcale. Dzieje się tak z powodu trudnego dostępu do niektórych miejsc, zatem może to właśnie my odkryjemy jakieś ciekawe miejsce, do którego nie zajrzał jeszcze żaden turysta. Wracając do tytułowych chrześcijan, to Kapadocja była miejscem, w których ukrywali się przed prześladowaniami. Jednak takim najważniejszym miejscem jest Dolina Goreme z kompleksem skalnych kościołów. To miejsce jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i naprawdę jest miejscem wyjątkowym. Zobaczymy tam kościoły wykute wewnątrz skał, z unikalnymi, bizantyjskimi freskami. Nie sposób opisać wprost tego miejsca, trzeba pojechać i zobaczyć na własne oczy. 350 Kościołów i kaplic, a także cele i pomieszczenia gospodarcze, które zostały wykute własnoręcznie przez zamieszkujących tam mnichów.