Pogoda Yalikavak, Turcja.

Najcieplejszymi miesiącami na obszarze Yalikavaku są lipiec oraz sierpień. Słupki rtęci pokazują wówczas 32◦C. Brak opadów oraz wysoka temperatura sprawiają, że właśnie wówczas pojawiają się w Yalikavaku największe grupy turystów spragnionych słońca i wypoczynku na plaży. Nieznikające z horyzontu słońce powoduje, iż w sierpniu woda w morzu ma aż 27◦C. Od listopada do końca kwietnia temperatury są tutaj o wiele niższe i osiągają maksymalnie 20◦C. Największe opady występują w grudniu i styczniu. W Yalikavaku notuje się wówczas ilości deszczu na poziomie 200 mm. W czerwcu i lipcu słońce utrzymuje się na horyzoncie nawet przez 12 godzin na dobę.

Położenie i historia Yalikavak – Turcja.

Yalikavak jest tureckim kurortem turystycznym położonym w północno – zachodniej części kraju. Znajduje się on w odległości kilkunastu kilometrów od Bodrum – miasta, do którego na przełomie całego roku przybywają największe liczby turystów. Cechą charakterystyczną tego miejsca jest ogromna ilość zieleni. Na wzgórzach znajduje się mnóstwo kwiatów oraz drzew owocowych. Daje to piękny efekt w czasie wiosny, gdy wszystko kwitnie, a przyroda Yalikavaku budzi się do życia. Pierwsze wzmianki na temat założenia miasta, odkryte przez archeologów, wskazują na XIII w. n.e.. 

Atrakcje turystyczne Yalikavak.

W samym mieście nie ma zbyt wielu zabytków natury architektonicznej. Chcąc zobaczyć coś ciekawego warto wybrać się do pobliskiego Bodrum. Miasto, w szczycie ruchu turystycznego jest bardzo zatłoczone, bowiem każdy chce zobaczyć Mauzoleum króla Mauzolosa. Budowla została wzniesiona w 350 r. p.n.e. W czasach antycznych Mauzoleum było uznawane za jeden siedmiu cudów świata. Zabytek nie przetrwał próby czasu i obecnie można podziwiać jedynie jego pozostałości. Współczesną, bardzo piękną architekturę można zobaczyć w niedalekim Ortakent. Miasteczko słynie z małych domków budowanych w stylu greckim, których ozdobą są wznoszone na ich szczycie wieżyczki. Osoby lubiące hazard oraz klimat kasyn, idealnie odnajdą się w Gumbet.

Tureckie „Las Vegas”

Miasto to uznawane jest za tureckie „Las Vegas”. Niedaleko od Yalikavaku usytuowane jest miasteczko Milas, którego największą atrakcją jest rzymski grobowiec – Gümüşkesen. Sam Yalikavak to piaszczysto-żwirowe plaże oraz bardzo przejrzyste wody morskie. To idealne miejsce do odpoczynku dla osób aktywnych. Dużą popularnością cieszą się sporty wodne, takie jak: nurkowanie czy narty wodne. Ze względu na częste wiatry pojawiające się od strony morza, występują dobre warunki do uprawiania windsurfingu. Nad brzegiem znajduje się kilka dużych restauracji. Oferują one przysmaki tutejszej kuchni, ale przede wszystkim nastawiają się na sprzedaż potraw z owoców morza, których jest tutaj pod dostatkiem. W Yalikavaku co tydzień odbywa się największy targ na półwyspie Bodrum. W każdy czwartek zjeżdżają tutaj kupcy oraz handlarze z okolic i całego kraju. Sprzedają oni typowo tureckie produkty. W dobrej cenie można zakupić wówczas dywan czy wyroby ze srebra np. biżuterię. Życie nocne w Yalikavak odbywa się w barach, pubach i dyskotekach. Imprezy rozpoczynają się zaraz po zachodzie słońca i trwają często do ostatniego gościa znajdującego się na sali, kończąc się zazwyczaj w godzinach porannych.