Marmaris jest kurortem turystycznym położonym nad brzegiem morza. Najwyższe temperatury notuje się tutaj od czerwca do sierpnia. W ostatnim ze wspomnianych miesięcy przybywa w to miejsce największa ilość turystów. Co ich przyciąga? Przede wszystkim wysoka temperatura – ok. 30 ºC, bardzo ciepła woda- 28 ºC oraz całkowity brak opadów. W lipcu i sierpniu ciężko o miejsce w hotelu, a plaże są bardzo zatłoczone. Od morza wieje lekka bryza, która znakomicie ochładza rozpalone od promieni słonecznych ciała turystów. Od listopada do lutego ruch turystyczny w Marmaris zamiera. Największy wpływ mają na to stosunkowo niskie temperatury – ok. 15 ºC oraz bardzo często pojawiające się opady. Zdarza się, że nawet 12 dni w miesiącu obarczone jest ryzykiem opadów.

Położenie i historia Marmaris.

Miasto położone jest w południowo-zachodniej części Turcji. Obszar ten oblewają wody Morza Śródziemnego i Egejskiego. Marmaris zlokalizowane jest na powierzchni dwóch półwyspów: Datca i Bozburun. Tereny, na których powstało miasto są w większości górzyste. Pełno tutaj zieleni, a miejsce to jest oazą spokoju. Dużą część Marmaris porastają bujne lasy sosnowe. Mnóstwo jest tutaj małych osad rybackich. Obszar ten słynie z dobry warunków do połowów i jednocześnie dużej ilości ryb i owoców morza. Z Marmaris dobrze widać pasmo górskie Asmaci. Najwyższym jego wzniesieniem jest Bozdağı mający 1144 metry. Dla spacerowiczów przygotowano w mieście gaje oliwne oraz sady, gdzie można przez wiele godzin obcować z naturą. Historia miasta sięga XI w. Powstała wówczas na tych terenach rybacka wioska. W tym samym czasie Jonowie wybudowali tutaj pierwszy zamek, po którym pozostały już tylko ruiny. W ich wnętrzu znajduje się muzeum gromadzące zabytki pochodzące z pobliskich miejscowości.

Atrakcje turystyczne Marmaris i okolic.

Samo Marmaris to idealne połączenie dla turystów. Najchętniej przyjeżdżają tutaj osoby lubiące zarówno aktywne jak i bierne formy odpoczynku. Dla aktywnych możliwość wędrówki po pięknych górach, które prawie w całości pokryte są lasami sosnowymi. Osoby preferujące odpoczynek w formie leżakowania i kąpieli słonecznych również będą zadowolone. W Marmaris znajdują się, bowiem słoneczne i bardzo piaszczyste plaże. Oprócz tego, na terenie, Marmaris, wybudowano zamek oraz rozlokowano mnóstwo zacisznych uliczek, które zachęcają turystów do spacerów. Stacjonując na terenie miasta, warto wybrać się do pobliskiego Kaunos. Zwiedzić można tutaj pozostałości starożytnego teatru, bazyliki i łaźni. Obok znajdują się ruiny akropolu i wiele starożytnych grobowców. W Karii – mieście położonym kilkanaście kilometrów od Marmaris – wzniesiono bardzo ładnie zdobioną świątynię Artemidy. Cały półwysep Bozborun na powierzchni, którego znajduje się miasto, słynie z pięknych krajobrazów i licznych miejsc przystosowanych do kąpieli morskich. Sam kurort to idealne miejsce na relaks i miłe spędzenie urlopowego czasu. Z nabrzeżnego portu, co dzień wypływają liczne wycieczki rejsowe nazwane Błękitnymi Rejsami. Okolice Marmaris to idealny obszar do żeglowania. Przybywają tutaj również rzesze turystów lubiących aktywny wypoczynek. Największą popularnością cieszą się narty wodne i nurkowanie. Wiele emocji i pozytywnych wrażeń dostarcza również jeep-safari organizowane przez tutejsze biura podróży. Po wysiłku związanym ze zwiedzaniem i uprawianiem sportów, można wybrać się do tureckich łaźni. Relaksujące kąpiele oraz masaż na pewno pozytywnie wpłyną na nasze samopoczucie.