Wakacje w Antalyi – jaki miesiąc jest najlepszy na wakacje?

Dobre zaplanowanie wakacji wymaga podjęcia szeregu różnych decyzji. Pierwszym pytaniem, na jakie należy sobie odpowiedzieć brzmi: gdzie pojechać? Z nim wiąże się drugie, równie ważne, a może nawet ważniejsze: kiedy? Należy bowiem dostosować czas urlopu do klimatu, który panuje w wybranym przez nas miejscu.

Załóżmy zatem, że zdecydowaliśmy się na Antalye. To ostatnimi czasy coraz częściej odwiedzane miejsce przez polskich turystów. I nie ma w tym nic dziwnego, Antalya oferuje nie tylko długie, piaszczyste plaże, ciepłą wodę, ale zachwyca również swoją kulturą i zabytkami. Zanim jednak zabukujemy sobie bilet, musimy odpowiedzieć na drugie pytanie: w którym miesiącu najlepiej jest polecieć na wakacje do Antalyi?

Klimat Antalyi

Najcieplejszy okres w Antalyi przypada na okres wakacyjny, od początku czerwca do końca sierpnia. Temperatura powietrza waha się w tym czasie pomiędzy 30 a 36°C. Jest to również okres, w którym mamy do dyspozycji największą liczbę słonecznych godzin (ok. 12 h na dobę). Występuje wtedy mało opadów, pogoda jest bezwietrzna, a woda w u wybrzeży Antalyi jest bardzo ciepła. Trzeba jednak przyznać, że także na początku sezonu turystycznego, w maju oraz na jego końcu – w sierpniu i wrześniu, pogoda zazwyczaj sprzyja, turystom przyjeżdżającym na wakacje do Antalyi. Co więcej, nie ma wtedy upałów, pomimo tego, że zarówno woda w morzu, jak i temperatura powietrza utrzymują się na wysokim poziomie. Co prawda zdarzają się w tym okresie przelotne opady i zachmurzenia, ale nigdy nie trwają one zbyt długo.

Wakacje w Antalyi poza sezonem?

Z tego powodu być może warto się zastanowić nad tym, czy nie będzie dla nas lepiej polecieć do Antalyi poza okresem sezonu turystycznego, w maju albo we wrześniu. Pogoda w tych miesiącach wciąż jest tu bardzo dobra, a ponadto unikniemy tłumów, które opanowują wszystkie ośrodki turystyczne w Antalyi w okresie od czerwca do września. Istnieje również spora szansa na to, że załapiemy się na promocje w biurach podróży, które z powodu mniejszego natężenia ruchu, mogą być skore do obniżenia cen za swoje usługi. Co więcej, lecąc do Antalyi poza sezonem przedłużamy sobie lato, które, u nas w Polsce, rzadko kiedy trwa dłużej niż do połowy sierpnia.

Dlaczego warto wybrać się do Antalyi?

Antalya nie bez powodu zwana jest turystyczną stolicą Turcji. To przepiękne miasto, położone nad Morzem Śródziemnym jest najchętniej odwiedzanym miejscem spośród tureckich metropolii.

Turyści posiadają tutaj szeroki wybór atrakcji do wyboru, począwszy od błogiego wypoczynku na skąpanych słońcem plażach, przez aktywne formy spędzania czasu jak sporty wodne, do poznawania orientalnej kultury tureckiej i historii tego ciekawego miasta i jego okolic.

Atrakcje w Antalya

W Antalyi znajdziemy m.in. malownicze, zabytkowe dzielnice ulokowane w pobliżu portu. Jako iż jest to port stosunkowo płytki, duże statki rzucają kotwice na redzie, a do otoczonej fortecznymi murami zatoczki dostęp mają wyłącznie łodzie. Ciekawym widokiem są tutaj zabudowania, które schodzą niemalże do powierzchni wody.

Horyzont w mieście Antalya zamykają góry – od zachodu wierzchołki łańcuchów ciągnących się w głąb Licji, od północy zaś odległy mur Tauru. Amatorom wędrówek śladami historii, Antalya oferuje prawdziwe bogactwo atrakcji.

Turyści znajdą tutaj obfitą ofertę zabytków i pozostałości dawnej świetności tureckiego miasta. Niektóre fragmenty nieźle zachowanych murów miejskich, swym pochodzeniem sięgają czasów hellenistycznych. Najbardziej znanym zabytkiem Antalyi jest częściowo zrekonstruowana Brama Hadriana – trójłukowy portyk o kasetonowym stropie, postawiony z okazji wizyty cesarza w 130 roku. Warto również zwrócić uwagę na meczety Korkut Cami, ze słynnym Kesik Minare (Ściętym Minaretem) oraz Alaettin Camii, przy którym wznosi się oryginalny Yivli Minaret (Żłobiony Minaret) – symbol tego miasta.

Okolice Antalyi

Niedaleko od Antalyi znajdują się ruiny miasta Termessos, których położenie, na niedostępnym górskim tarasie, jest niewątpliwą ciekawostką dla oka. Największy jego rozkwit przypadał na okres panowania Rzymian, lecz z powodu konserwatyzmu mieszkańców, którzy to w IV wieku nie zgodzili się na przyjęcie szeroko już wtedy rozpowszechnianego chrześcijanizmu, miasto upadło. Pozostały po nim resztki murów obronnych oraz teatr, rysujący się na tle szczytów zwanych kiedyś Klimaks i Solyma – siedzib zapomnianych już bogów.
Na wschodnim wybrzeżu półwyspu warto zwiedzić ruiny doryckiego miasta Faselis, położone w pięknej zatoczce. Na północ stamtąd leży Kemer, miejscowość wypoczynkowa często odwiedzana przez mieszkańców Antalyi.

W pobliskich górach znajduje się Yanartas – szczelina skalna, z której wydobywa się gaz. Według mitu ma tutaj dogorywać Chimera, przywalona skałą przez Bellerofonta, dawniej czczonego jako herosa.

W naszej wędrówce po okolicach Antalyi nie można pominąć Side, miasta ulokowanego na „cyplu”. W pierwszych wiekach naszej ery, miejscowość ta była największym w południowej Anatolii targowiskiem niewolników. Teraz znajdziemy tam m.in. antyczne i bizantyjskie ruiny. W niedalekiej okolicy od Side, warto obejrzeć wodospady Manavgat

Antalya jako miejsce na wczasy – opinie turystów

Ze świecą szukać osób, które po odwiedzeniu Antalyi nie poleciłyby jej jako cel wycieczki czy miejsca na spędzenie urlopu. Antalya to doskonałe miejsce by zasmakować orientalnego klimatu Turcji, poznać jej historię czy wypocząć relaksując się na złoconych słońcem plażach. Z pewnością wrócimy stamtąd zadowoleni, odprężeni i z całą masą przyjemnych wspomnień.