Starożytne świątynie, skąpane w słońcu piaszczyste plaże i restauracje z iście rodzinnym, włoskim klimatem, serwujące swojską, wyśmienitą mozzarellę – tak w skrócie można opisać małe miasteczko położone w południowej części Włoch – Paestum, założone jeszcze w VI wieku przed naszą erą przez Greków, pod nazwą Posejdonia. Nazwę nadano mu od imienia boga morza – Posejdona, któremu miasto to było poświęcone. Paestum jest dzielnicą Capaccio, znajdującego się w rejonie Kampanii, w prowincji Salerno, na wybrzeżu Morza Tyrreńskiego.

Zabytki Paestum

Idąc śladami greckich bogów mitologicznych, Ateny, Posejdona i Neptuna, można zwiedzić dobrze zachowane ruiny, trzech starożytnych, doryckich świątyń. Świątynia Ateny została wybudowana jeszcze w V wieku przed naszą erą i jako jedyna posiada elementy budowli, które nie należą do stylu doryckiego. Oprócz świątyń w Paestum można podziwiać mały, pochodzący z czasów epoki rzymskiej amfiteatr. Zachowany jest też w dobrym stanie mur miasta, ciągnący się przez ponad 4 kilometry, który także posiada znamiona rzymskiej architektury. Obecnie Paestum uznawane jest za jedne z najważniejszych parków archeologicznych w Europie, dlatego warto też zwiedzić muzeum, gdzie eksponowane są ciekawe znaleziska archeologiczne.

W tęsknocie za wypoczynkiem

W okolicach miasta wznoszą się niewielkie góry, które zachęcają na poobiednie i wieczorne spacery, jak i wycieczki rowerowe. Nie sposób tam też nie zatrzymać się w typowym włoskim gospodarstwie i spróbować pysznej mozzarelli z pomidorem i bazylią. W ciągu dnia na wypoczynek i relaks zapraszają nadmorskie plaże, gdzie z pewnością przez cały dzień nie zabraknie słońca, a lekka nadmorska bryza przyjemnie będzie chłodzić rozgrzane ciała.

Pogoda w Paestum

Paestum jest miejscem, które można odwiedzać przez cały rok. Na zwiedzanie ruin najlepszym okresem jest czas zimy i wiosny, od listopada do maja. Temperatury wtedy są przyjemne, a dodatkowo w miejscowości nie ma tylu turystów. Jeśli jednak chcemy większość urlopu spędzić nad tyrreńskim wybrzeżem, lepszym czasem będzie upalne lato.

Kuchnia włoska

Niezwykła jest też włoska kuchnia, serwowana w Paestum, które słynie nie tylko z produkcji mozzarelli z bawołu, ale także jej specjalnością są karczochy. Między kwietniem, a początkiem maja, w Paestum odbywa się też święto Sagra, poświęcone zbiorom karczochów, w tym czasie można spróbować też różnych specjalności warzywnych. Przysmakiem Paestum są też świeżo zrywane z drzewa figi, choć kupić je można też suszone z domieszką orzechów, migdałów czy czekolady.

Przewodnik po Paestum – zwiedzanie, informacje, kiedy warto Paestum odwiedzić?

  • podczas upalnych dni w świątyniach jest bardzo gorąco, dlatego jeśli wybieramy się w sezonie letnim warto pamiętając o butelce wody, nakryciu głowy i wygodnym, lekkim, ale pełnym obuwiu. Droga jest dość kamienista i wyboista, dlatego w sandałach może być męcząco i niebezpiecznie.
  • między czerwcem, a wrześniem w okolicach świątyń odbywają się nocne spacery, podczas których turystom towarzyszy śpiew, muzyka i romantyczny nastrój zapalonych lamp. Da niezwykłych przeżyć i widoków warto się na taki spacer wybrać.
  • 11 kilometrów na północ od Paestum w Capaccio znajduje się jeszcze jedno muzeum, w którym warto zobaczyć malowane olejem obrazy z XVII i XVIII wieku. Można podziwiać dzieła też wszystkich sławnych mistrzów, którzy odwiedzili Paestum, między innymi mi Giovanni Battista Piranesi, Thomas Major, Franz Ludwig Catel, Abraham Louis Ducros, Giovanni Volpato, Paolantonio Paoli, Morghen, Achille Vianelli, Antonio Coppola.