Reklama
Strona główna Hiszpania Klimat i przyroda na Majorce

Klimat i przyroda na Majorce

Czym charakteryzują się klimat i przyroda na Majorce? Dowiedz się, czym może zaskoczyć Cię przyroda Majorki.

174
Majorka widok - przyroda i klimat

Czym charakteryzują się klimat i przyroda na Majorce? Dowiedz się, czym może zaskoczyć Cię przyroda Majorki.

Zaskakująca tropikalna Majorka

tak najkrócej możemy określić klimat Majorki zaliczany i opisywany jako subtropikalny śródziemnomorski. Oznacza to w praktyce, że przyjeżdżając tam niemal nieustannie jesteśmy narażeni na zaskakujące anomalie pogodowe. Panujący klimat Majorki charakteryzują:

  • upalne, suche i trudne lata;
  • wilgotna jesień;
  • łagodna zima.

Podobnie zaskakująca jest przyroda na Majorce, która jest w pełni uzależniona od warunków atmosferycznych jakie panują na wyspie w określonej porze roku:

  • wiosna – wtedy pojawiają się piękne kwiaty i drzewa owocowe;
  • lato – nie jest łaskawe dla tamtejszej przyrody; wtedy też następuje całkowity zastój wegetacji roślinności, gdyż jest zbyt sucho i ciepło – żadna roślina ani żaden turysta nie podołają takim trudnym warunkom;
  • jesień – woda deszczowa sprzyja rozwojowi bogatej roślinności lasów subtropikalnych z eukaliptusami, sosną a nawet kasztanami.
  • zima – wtedy też zauważa się nietypowy dla nas Europejczyków widok kwitnących roślin.

Niezwykłe „wiosenne” krajobrazy Majorki zimą.

Podczas gdy my Europejczycy przywykliśmy do faktu, że zimą nasza przyroda „śpi”, o tyle mieszkańcy malowniczej Hiszpanii, mogą się pochwalić właśnie wtedy przepięknym wiosennym krajobrazem. Już w styczniu możemy spotkać na Majorce kwitnące migdałowce o pięknym zapachu i kolorowych – różowych oraz białych kwiatach. Nieco później pojawiają się kwiaty: cytrynowców i figowców. Swoje życie rozpoczynają również drzewa oliwne. Także zimą spotkamy na obszarze wyspy znane nam takie kwitnące krzewy jak lawenda i mimoza.