Metro, autobusy, tramwaje, promy, pociągi – komunikacja miejska w Stambule.

Turcja jest krajem, w którym bardzo dobrze rozwinęła się komunikacja miejska oraz wszelkiego rodzaju środki transportu. W mieście nie ma problemu z dojazdem w najdalsze jego zakątki, a także z podróżami do największych miast w Turcji.

Bardzo tanim, a jednocześnie bardzo często jeżdżącym środkiem transportu są autobusy. Sieć tych pojazdów jest bardzo gęsta, dlatego nie ma problemu z poruszaniem się po Stambule. Niewątpliwą zaletą po za ceną jest komfort podróżowania oraz duża ilość linii i przystanków autobusów.

Jeszcze szybszym środkiem lokomocji, z jakiego możemy skorzystać chcąc przemieszczać się pomiędzy dzielnicami miasta jest metro. Pierwsza i najstarsza linia działa na trasie Karaköy i BeyoClu. Niedawno powstała nowa, która umożliwia dojazd ze Starego Miasta do zachodniej części Stambułu.

Po mieście można również poruszać się pociągami. Są one jednak znakomitym rozwiązaniem przede wszystkim na podróże pomiędzy dużymi miastami. Pociągi kursują bardzo często, a jednocześnie szybko. Najbardziej popularnymi dworcami są Sirke oraz Haydarpaea. Poprzez centrum Starego Miasta można przemieszczać się tramwajem. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ unikamy w ten sposób problemu korków, które najbardziej dokuczają turystom w godzinach szczytu.

Dla osób lubiących podróże drogą morską przygotowano połączenia promowe, które odbywają się wzdłuż Bosforu. Największą przystanią jest ta zlokalizowana nad Złotym Rogiem. Promem dopłyniemy również do dworców kolejowych Sirke i Haydarpaea. To, na jaki środek lokomocji się zdecydujemy zależy przede wszystkim od długości podróży oraz czasu, jaki możemy na nią przeznaczyć.

Na wycieczki po Stambule, na drobne odległości zaleca się przede wszystkim tramwaj oraz autobus. Na dłuższe wyjazdy najlepszym rozwiązaniem będą pociągi oraz nieco droższe promy.

Jeśli nie znamy rozkładów jazdy, czy też tras, po jakich poruszają się środki transportu możemy udać się do informacji turystycznej Mesrutiyet Caddesi 57/6. Możemy być pewni, że udzielone nam tam zostaną wszelkie potrzebne informacje.