Zdawać by się mogło, że Kreta od zawsze piastowała czołowe miejsca na listach najpopularniejszych europejskich kierunków letnich wypraw. Nic w tym dziwnego bowiem Kreta to największa z greckich wysp. Skąpa roślinność na większości obszarów wyspy, jak i kamieniste wybrzeże z licznymi i szerokimi plażami to znaki rozpoznawcze tej wyspy. W tym miejscu warto też wspomnieć, że na Krecie nie brak też pasm górskich, z których trzy największe to: góry Idajskie, Białe i Thriptis.

Pogoda na Krecie.

Kretę bez wątpienia zaliczyć możemy do jednej z cieplejszych wysp greckich. Jej średnie temperatury powietrza w okresie zimowym wahają się między 9 a 16 stopni Celsjusza. Wiosna i jesień rozpieszcza greckich turystów temperaturami rzędu 20 stopni Celsjusza, z kolei upalne lato cechują średnie dzienne temperatury dochodzące do 29 stopni Celsjusza. Temperatura wody na Krecie drastycznie różni się w poszczególnych porach roku i tak na przykład w porze letniej woda może mieć nawet 25 stopni Celsjusza, z kolei w zimie i na początku wiosny jedynie 16 stopni Celsjusza. Jeśli by analizować średnią ilość godzin nasłonecznienia w ciągu doby i porównywać z ilością dobowych opadów to rzec by można, że owe wartości mają się do siebie odwrotnie proporcjonalnie, co chyba nie dziwi nikogo.

Kreta i jej atrakcje.

Jedno jest pewne – atrakcji turystycznych na Krecie nie brakuje. Odwiedzający wyspę w większości przypadków zaczynają swoje wyprawy od wizyty na licznych ruinach pałaców minojskich. Podziwiać je możemy między innymi w Knossos oraz Malii. Na uwagę zasługują także wąwozy z wiodącym prym wąwozem Samaria. Będąc na Krecie i wybierając się na wycieczkę po wyspie pamiętajmy także o Cretaquarium. Ten stary budynek będący niegdyś wojskową bazą dziś przyciąga turystów licznymi akwariami w których podziwiać można ryby z akwenów Morza Śródziemnego.