aństwo uwielbiane przez turystów z wielu zakątków całego świata, a przy tym największy kraj na Półwyspie Iberyjskim. Hiszpania, bo o niej tu mowa, każdego roku wręcz boryka się z napływem wczasowiczów marzących o uciesze na plażach i przyhotelowych basenach, jak i turystów pragnących poświęcić swój urlop na zwiedzanie i zabytki, których w Królestwie Hiszpanii nie brakuje. A wszystko to między innymi za sprawą bogatego dorobku historycznego tego kraju.
Hiszpania wczoraj
Chcąc mówić o historii Hiszpanii sięgnąć należy aż do IX wieku p.n.e. Wówczas to Półwyspem Iberyjskim interesowały się najróżniejsze państwa i ludności, a wśród nich Grecy, Kartagińczycy, czy chociażby Celtowie). Nieco później, bo w II wieku p.n.e. na terytorium tym swoją obecność zaznaczyli Rzymianie. Jak donoszą źródła, dopiero w V wieku na hiszpańskie rejony wręcz wdarli się Wizygoci robiąc z Hiszpanii własne królestwo. Z kolei w VIII wieku prawie cały Półwysep Iberyjski zdobyty został przez arabskie wojska, które wkroczyły na niego z rejonów Afryki Północnej. Dowodził nimi Tarik. Zapoczątkowana w 722 roku bitwa w wąwozie Covadonga była początkiem wielkiej rekonkwisty Hiszpanii pod wodzą króla don Pelayo. W ostatecznym rozrachunku powstało pierwsze, niewielkie królestwo chrześcijańskie, które zdecydowało się na starcia z najeźdźcami muzułmańskimi. W XiXw. Hiszpania na krótko uległa wpływom Francji przyjmując powracającą dynastię Burbonów. XX wiek to z kolei dyktatura, a dokładniej Hiszpańskie perypetie pod wodzą dwóch dyktatorów. Szybko jednak ten fenomen został ukrócony i w roku 1931 proklamowano republikę. Borykająca się z wojnami domowymi Hiszpania nie ukryła się przed przejęciem przez nacjonalistów. Dopiero w 1975 sytuacja Hiszpanii zaczęła się klarować. Na swoje zasłużonym stanowisku w 1975 roku pojawił się książę Jan Karol, będący reprezentantem dynastii Burbonów. Było to wydarzenie zaiste przełomowe. Od tego bowiem czasu w Hiszpanii panować zaczęła monarchia. Sam król zaś postawił na demokratyczne reformy.
Hiszpania dziś
Przyglądając się wydarzeniom w Hiszpanii na przełomie XX i XXI wieku warto wspomnieć o kilku kluczowych momentach we współczesnych dziejach tego kraju. Z pewnością do takich należeć będzie wstąpienie Hiszpanii do NATO, które miało miejsce w 1982 roku, jak i fakt, iż w 1986r. państwo to zostało członkiem Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, przekształconej nieco później w Unię Europejską. Na stanowisku królewskim nie ma zmiany. Piastuje je wciąż Jan Karol z dynastii Burbonów, a kraj jest dziedziczną monarchią parlamentarną. Niestety sam król nie zdziała wiele. Władza ustawodawcza należy bowiem do parlamentu. On zaś dysponuje prawem do wygłaszania orędzia do narodu w sytuacjach wyjątkowych. Jest też najwyższym dowódcą wojska.