Turystyczne atrakcje regionów Turcji – opisy i kryterium podziału.
Turystyczne atrakcje regionów Turcji – opisy i kryterium podziału
Turcja została arbitralnie podzielona na pięć regionów turystycznych. Różnią się one od siebie nie tylko krajobrazami naturalnymi, choć takie kryterium również miano na uwadze wprowadzając podział, ale także zabytkami.
Turcja była obszarem ścierania się wielu kultur i dzo dziś dnia można ogladać rózne strefy wpływu poszczególnych kultur na cywilizację żyjąca na terytorium Turcji kiedyś i dzisiaj.
• Region Północno-Zachodni ze stolicą w Stambule. Jest to rejon, który nas, europejczyków zadziwi relatywnie najmniej, co bynajmniej nie oznacza, że wcale. Raczej chodzi o to, że znajdziemy tam wyraźne ślady wpływów kultury europejskiej.
Do zobaczenia, poza meczetami i lokalnymi zabytkami są: most wiszący nad Bosforem i typowo orientalne dzielnice samego Stambułu, a także zabytki ulokowane w samym mieście: zabytkowe akwedukty, czy Świątynia Miłości Bożej – Hagia Sofia
• Region Zachodni, zwany także czasami egejskim.
Najważniejszymi z punktu widzenia turystów cechami tego regionu są śródziemnomorski klimat i ciepłe morze, ale można tu także znaleźć niejeden łakomy kąsek dla miłośników architektury helleńskiej i rzymskiej, które wyraźnie odbiły swoje piętno na tym właśnie regionie.
Większość ważniejszych miast tego regionu – i to ważniejszych dzisiaj, a nie w przeszłości – została założona w pierwszych wiekach naszej ery, więc już samo wynajęcie pokoju jest spotkaniem oko w oko z historią.
• Region Południowy, czyli Śródziemnomorski. To właśnie tu mieści się większość popularnych kurortów, między innymi stolica Riwiery Tureckiej, Alanya. Region ten charakteryzuje się niezwykle urozmaiconą linią brzegową, a w kulturze poza śladami greckimi i rzymskimi wyraźnie zaznaczają się wpływy seldżuckie.
• Region Centralny, inaczej Anatolijski. To doskonałe miejsce wypoczynku dla miłośników historii wojen, ponieważ to właśnie tędy przetaczały się od tysięcy lat krwawe walki. Dziś, na szczęście już spokojnie, możemy zwiedzić stolicę Turcji, Ankarę.
Bardzo zróżnicowane są zarówno kultura, jak też i przyroda tego rejonu.
• Region Północny (Pontyjsko-Czarnomorski).
To rejon typowo górski, w którym poza turystyką, źródłem dochodu dla jego mieszkańców jest także uprawa roślin, głównie tytoniu czy orzechów laskowych czy herbaty.
Największy wpływ na kształtowanie kultury regionu miało Cesarstwo Bizantyjskie i to jego ślady do dziś możemy podziwiać.
Oczywiście poszczególne regiony nie przechodzą w siebie nagle. Często najbogatsza kultura jest właśnie tam, gdzie zazębiały się wpływy poszczególnych religii czy jednostek administracyjnych, a wszystko to, przemnożone przez tysiące lat, daje wrażenie niesamowitej różnorodności i niespotykanego piękna.