Klimat Turcji – temperatury i opady deszczu.
Kiedy jest najlepszy czas na wakacje do Turcji? Jaki miesiąc wybrać?
Klimat Turcji – temperatury powietrza.
W Turcji panuje klimat podzwrotnikowy, ale temperatura jest zróżnicowana w zależności od poszczególnych tureckich rejonów. Tureckie wyżyny, czyli Turcja Środkowa i Wschodnia, to klimat kontynentalny suchy. W lecie temperatura powietrza wynosi tutaj od 25 stopni Celsjusza, aż do 32 stopni, natomiast zima z reguły jest mroźna – wówczas średnia temperatura to -10 stopni Celsjusza.
Znacznie korzystniejszy dla turystów klimat panuje na wybrzeżach – mamy tu do czynienia z klimatem śródziemnomorskim. W zimie temperatura wynosi średnio 5 stopni Celsjusza, a w lecie na wybrzeżach jest od 25 do 30 stopni.
Opady roczne.
Sezon jesienno-zimowy to okres, na który przypada najwięcej opadów. Suma opadów rocznych, tak samo jak klimat Turcji, jest bardzo zróżnicowana i zleży od regionu geograficznego.
Roczna suma opadów atmosferycznych dla poszczególnych regionów:
• 400 – 450 mm: centrum Turcji,
• 500 – 700 mm: wybrzeża • 1000 mm: dowietrzne stoki przybrzeżne
• 2000 mm: Góry Taurus
• 3000 mm: Góry Pontyjskie .
Kiedy najlepiej wybrać się na wakacje do Turcji?
Zróżnicowany klimat Turcji sprawia, że każdy turysta będzie dobrze się tutaj czuł.
Wiele osób zadaje sobie pytanie, kiedy najlepiej wybrać się na wakacje do Turcji?
Okres jesienno-zimowy to czas niskich temperatur, które często schodzą poniżej zera stopni, dlatego bardziej korzystny jest okres wiosenno-letni. Wówczas temperatura wynosi około 20-30 stopni Celsjusza.
Dlatego najlepszy czas na wakacje w Turcji przypada na miesiące od marca do lipca.
Na przełomie lipca i sierpnia często temperatura powietrza przekracza 30 stopni, co na dłuższą metę może być męczące dla turysty z Europy, który nie przywykł do tak wysokich temperatur. Od września temperatura znów opada, a zatem pierwsze miesiące jesieni też są dogodne z turystycznego punktu widzenia.
Do października nad Morzem Egejskim i śródziemnym można się cieszyć piękną, słoneczną pogodą. Nad Morzem Czarnym już we wrześniu temperatura się obniża, ale woda nadal jest ciepła i wynosi przeciętnie 22 stopnie C.