Hiszpania to jeden z najpopularniejszych krajów wakacyjnych wojaży. Ten kraj przyciąga jak magnes, kusząc inną kulturą i odmiennym w stosunku do naszego stylem zachowania. Hiszpanie są inni – w pozytywnym znaczeniu tego słowa. Jacy? Odpowiedź w tym tekście.

Analizując kulturę Hiszpanii należy rozpocząć od określenia ogólnego. Hiszpanii to naród spontaniczny, wesoły otwarty zarówno dla siebie jak i innych. W ocenie innych nacji jawią się jako naród nieco hałaśliwy, co może mieć związek z hiszpańskim temperamentem. Należy powiedzieć wprost – pierwszy kontakt z Hiszpanami może być wielkim zaskoczeniem, jednak i nam – Polakom – atmosfera fiesty i nieustannej zabawy może się podobać. Po krótkim czasie pobyty w tym kraju bez problemu ją akceptujemy.

Należy jednak mieć świadomość konieczności akceptacji pewnych zachowań – m.in. nadmiernej gestykulacji czy spontaniczności. Na szczęście to nie razi, raczej przyciąga jak magnes.Hiszpanie są bardzo otwarci, dlatego nie powinno budzić naszego zdziwienia to, że już powitanie może być nieco zaskakujące. W Hiszpanii rzadko stosuje się przy powitaniu podanie ręki. Z reguły Hiszpanie idą o krok dalej całując nawet nieznane osoby w oba policzki. Nie należy tego odbierać jako bezczelne czy mało kulturalne. Tak tam po prostu jest i należy to zaakceptować.

Mieszkańcy tego skraju z reguły nie zamykają się w domach, spędzając czas razem w barach, pubach czy innych miejscach. Typowo hiszpańskie restauracje nierzadko przez wiele godzin tętnią życiem i przyciągają gwarem. Polaków po wejściu może zaszokować jedno – bałagan. Nie należy jednak tym się zrażać. Znawcy mówią wprost – im większy bałagan, tym restauracja jest lepsza.

Gdyby chcieć ocenić Hiszpanię jednym słowem, brzmiałoby – maniana. Maniana, czyli jutro to przewodnie hasło wielu Hiszpanów. Wychodzą oni często z bardzo dobrego założenia: W jakim celu się spieszyć? Lepiej zróbmy coś jutro. Dziś? Lepiej się zabawmy. Początkowo takie zachowanie może razić, jednak po dłuższym pobycie w tym kraju bez problemu zaczniemy przyklaskiwać tym słowom, a może zachowywać się podobnie?

Sjesta

W Hiszpanii nie należy zapominać o sjeście. W upalne popołudnia Hiszpania staje się wyludniona. Każdy chroni się przed słońcem i … odpoczywa. Nie należy więc dziwi się, iż jakiś sklep czy inny punkt jest zamknięty. Po prostu należy poczekać.

Hiszpania. Kraj kontrastów i fantastycznych ludzi. Mając świadomość różnic kulturowych bez problemu się tam odnajdziemy, a pobyt będzie bardzo udany. Warto o tym pamiętać.