Les Arcs to jeden z najbardziej znanych francuskich kurortów narciarskich. Położony niedaleko miasta Burg-Saint-Maurice niedaleko masywu Mont Blanc oraz stolicy zimowej olimpiady z 1992 roku – Alberville przyciąga narciarzy wspaniale przygotowanymi trasami, bajkowymi widokami ośnieżonych alpejskich szczytów oraz dobra bazą noclegową. Choć okolice są wspaniałym miejscem do uprawiania także letniej turystyki górskiej to zdecydowana większość turystów przyjeżdża tu zimą by oddawać sie białemu szaleństwu.

Les Arcs – video przewodnik po kurorcie narciarskim

Zobacz, jak dostać się do Les Arcs, mapy Les Arcs i poznaj smak życia narciarskiego. Film zawiera również wskazówki dotyczące podróży i jazdy na nartach, które pomogą Ci w pełni wykorzystać podróż do Les Arcs i Peisey & Vallandry.

Les Arcs – przewodnik po kurorcie narciarskim. Mapy, widoki i porady.

Les Arcs – pogoda w ciągu roku

Stacja Narciarska Les Arcs położona jest w Alpach Francuskich na wysokości od około 800 do ponad 3220 metrów nad poziomem morza. Znajduje się ona na pograniczu wpływów klimatu śródziemnomorskiego i umiarkowanego. Dodatkowo znaczne wysokości powodują, ze klimat jest tu bardziej surowy niż u podnóża gór. Stosunkowo wysokie są też roczne sumy opadów, które dochodzą nawet do 4000 milimetrów. Wiąże się to z duża ilością dni z opadami. W ciągu miesiąca jest to około 1/3 jego trwania. Wpływ klimatu śródziemnomorskiego jest szczególnie dobrze widoczny zimą, kiedy temperatury mimo dużych wysokości utrzymują się na stosunkowo wysokim poziomie. I choć pozwalają na utrzymywanie się powłoki śnieżnej to mróz nie przeszkadza w uprawianiu narciarstwa. Dodatkowo powyżej 2500 metrów pokrywa śnieżna utrzymuje się przez cały rok.

Les Arcs – średnie temperatury i opady w ciągu roku

Les Arcs posiada bardzo dobre warunki klimatyczne do uprawiania zimowej i letniej turystyki górskiej. Długo utrzymująca się pokrywa śnieżna, niezbyt dokuczliwe mrozy zimą oraz łagodna i stosunkowo słoneczna pogoda latem sprawiają, że to jedno z najlepszych miejsc we Francji do uprawiania narciarstwa i turystyki górskiej. Średnie temperatury latem utrzymują się tu w okolicach 20 stopni Celsjusza, natomiast w zimie wahają się od 1 do 4 stopni. największy przeskok jeśli chodzi o temperatury notuje się między wrześniem a październikiem, kiedy temperatury spadają o około 10 stopni. Z kolei opady przez cały rok utrzymują się na stosunkowo równym poziomie i zajmują około 1/3 każdego miesiąca. Tabele przedstawiają rozkład średnich temperatur oraz dni z opadami podczas całego roku.

Średnie temperatury w Les Arcs w ciągu roku – w stopniach Celsjusza

StyczeńLutyMarzecKwiecieńMajCzerwiecLipiecSierpieńWrzesieńPaździernikListopadGrudzień
1261014172019161052
Średnie temperatury w Les Arcs w ciągu roku – opracowanie własne

Ilość dni z opadami w poszczególnych miesiącach w Les Arcs.

StyczeńLutyMarzecKwiecieńMajCzerwiecLipiecSierpieńWrzesieńPaździernikListopadGrudzień
9888910799999
Ilość dni z opadami w poszczególnych miesiącach w Les Arcs – opracowanie własne

Les Arcs – przewodniki i mapy

Info: Mapa Les Arcs pokazuje się na video od około 2 minuty.

Wyjeżdżając w Alpy Francuskie dobrze jest wziąć ze sobą mapę i przewodnik. W przypadku okolic Les Arcs dobrze jest skorzystać z map samochodowych Francji oraz z mapy wydanej przez Wydawnictwo Michellin Rhone Alpes w skali 1:200000. Pozwala ona na dokładne poznanie tych terenów. Jeżeli z kolei planujemy wycieczki górskie powinniśmy skorzystać z francuskich szczegółowych map poszczególnych masywów i pasm górskich. Informacje na temat Les Arcs można znaleźć w przewodnikach ogólnych po Francji. Wydawnictwo Michellin wydało także zielony przewodnik po Alpach Francuskich. jednak jest on dostępny tylko w wersji angielskojęzycznej. W języku angielskim został też wydany przewodnik dla narciarzy The Snowmole Guide to Les Arcs Paradiski.