Położenie Madrytu na wyżynie kastylijskiej sprawia, że nie posiada on przyjaznego klimatu. Jednak jak na stolicę przystało, przyciąga wieloma atrakcjami całe rzesze turystów. Tłoczno jest tam praktycznie zawsze, bez względu czy panują letnie upały, czy też jest akurat mroźna zima.

Pogoda- klimat i temperatury.

Jak już wspomnieliśmy klimat w Madrycie jest surowy. Lato jest upalne z temperaturami, które często przekraczają 30’ C, natomiast zimy są mroźne i bardzo wietrzne. Często pada też śnieg i temperatury spadają poniżej zera.

Co robić w Madrycie?

W stolicy ciężko by było się nudzić, raczej możemy mieć kłopot z wyborem rozrywki. Mnóstwo restauracji, kafejek, klubów, dyskotek, wystaw, muzeum, teatrów, kin, to tylko niektóre z wszystkich atrakcji. Wspaniała zabytkowa architektura miasta sprawia, że można godzinami spacerować i podziwiać prawdziwe dzieła.

Inne ciekawe przewodniki po Madrycie

Opis video z góry strony:

Madryt -capital Hiszpanii- jest bogaty w zabytki i zabytki. W tym filmie zaprezentowane są ciekawe i ważne miejsca do zobaczenia w Madrycie.


Nº 10.- TEMPLE DEBOD

Świątynia Debod jest najstarszym budynkiem w Madrycie, chociaż nie została zbudowana w tym mieście, ale w starożytnej Nubii, w południowym Egipcie, ponad 2 200 lat temu. Również ze Świątyni Debod możesz znaleźć jedne z najlepszych zachodów słońca!


Nº 9.- PLAZA DE LA VILLA


Plaza de la Villa jest najstarszym budynkiem mieszkalnym wybudowanym w Madrycie, jest to wieża i dom Lujanes, pałacowy dom z XV wieku, w stylu gotycko-mudejarskim.

Istnieją również dwa inne charakterystyczne budynki: Casa de Cisneros, renesansowy pałac z XVI wieku i Casa de la Villa, barokowy pałac z XVII wieku.


Nº 8.- PUERTA DE ALCALÁ

„Puerta de Alcalá” jest jednym z najpopularniejszych symboli Madrytu. Oprócz funkcji monumentalnej służył jako brama do miasta półtora wieku temu. Jest to pierwszy łuk triumfalny zbudowany w Europie po upadku Cesarstwa Rzymskiego.

W stylu neoklasycznym został zbudowany w XVIII wieku przez bezpośrednią komisję Karola III.


Nº 7.- WIELKA DROGA (GRAN VÍA)

„Gran Vía” jest jedną z najbardziej charakterystycznych ulic Madrytu.

Rozpoczęta w 1910 roku została nazwana „Wielką Drogą”. To główna arteria w sercu Madrytu. Ma wiele charakterystycznych budynków: Metropolis, Telefónica, Capitol i tak dalej.


Nº 6. – CIBELES

Plaza de Cibeles to jeden z najbardziej znanych placów w Hiszpanii. Obecnie znajduje się w „Palacio de Comunicaciones” – „Pałacu Komunikacji”, pięknym eklektycznym budynku z początku XX wieku. Aktualny ratusz.

W centrum placu znajduje się słynna fontanna „Cibeles” Fuente de Cibeles, która jest pierwszą z pięciu mitologicznych fontann, które tworzą Salę Prado na zlecenie Karola III.


Nº 5.- PLAZA MAYOR (BURMISTRZ MADRYTOWY)


Plaza Mayor w Madrycie doznała 3 strasznych pożarów, w ostatnim z nich uratowano tylko „Dom Piekarni”, który służył jako wzór do odbudowy placu.

Plaza Mayor w Madrycie w 2017 roku upamiętnia IV stulecie istnienia, które miało miejsce w 1617 roku, kiedy to zaczęło się budować, 400 lat temu.


Nº 4.- PUERTA DEL SOL (BRAMA SŁOŃCA)


Puerta del Sol to serce Madrytu. Miejsce spotkań towarzyskich, w którym życie płynie o każdej porze dnia i nocy.

Od jego początków w wieku XV, w tym miejscu zostały wyreżyserowane jedne z najważniejszych wydarzeń w historii i życiu Hiszpanii.

Ta statua, Statua Niedźwiedzia i Madroño słynie z nawiązywania do oficjalnej tarczy miasta Madrytu.

Również w Puerta del Sol znajdujemy królewski dom poczty „Real Casa de Correos”, w którym mieszkańcy spotykają się, aby słyszeć kuranty każdego nowego roku.


Nº 3.- PALACIO REAL (KRÓLEWSKI PAŁAC DE MADRID)


Pałac Królewski i jego okolice są jednymi z najważniejszych miejsc w Madrycie.
Majestatyczny budynek, który możemy dziś kontemplować, pochodzi z połowy XVIII wieku.

Styl neoklasyczny, wyraźnie pokazuje smak geometrycznych i proporcjonalnych form, typowych dla architektury oświeconego despotyzmu.

Jest to jeden z największych pałaców na świecie. Obecnie jest otwarty dla publiczności jako muzeum. Otoczony jest pięknymi ogrodami (Campo de Moro, Ogrody Sabatini i Ogrody Plaza de Oriente). Z jego otoczenia możemy podziwiać spektakularne zachody słońca.


Nº 2.- RETIRO PARK


Parque del Retiro to jeden z najprzyjemniejszych parków miejskich na świecie.
Jest to idealne miejsce na przyjemne spacery, opalanie się, a nawet wiosłowanie w centrum miasta.

Park ten powstał w XVII wieku jako druga rezydencja i miejsce spoczynku króla Filipa IV. Miejsca wypoczynkowe tak osobliwe jak Grand Lake of Retiro są ikoniczne.

W tym parku znajdziemy inne zabytki, których odwiedziny są niezbędne. Są to Pałac Kryształowy lub ciekawa Fontanna Upadłego Anioła. Zanim przedstawimy numer jeden, oferujemy trzy specjalne wzmianki:

  • Stadion Santiago Bernabéu
  • Monumentalny plac Las Ventas
  • Bazylika San Francisco el Grande


Nº 1.- SPACER SZTUKI

„Paseo del Arte” łączy arcydzieła najważniejszych obrazów świata zgromadzonych w Muzeum Prado, Muzeum Thyssen-Bornemisza i Muzeum Narodowym Sztuki Reina Sofia.

Wizyta w tych trzech muzeach jest jednym z najważniejszych wizyt w Madrycie.

Wakacje TV :