Minorka, czyli druga co do wielkości wyspa leżąca na Morzy Śródziemnym i należąca do Hiszpanii. Jako wyspa członkowska Balearów, Minorka wyróżnia się własnym podziałem administracyjnym, mając swych reprezentantów zarówno w senacie królestwa, jak i w Parlamencie. Choć niewielka – bo jej populacja to niespełna 92 000 mieszkańców, a powierzchnia równa 668 km2 – to wciąż chętnie odwiedzana przez turystów z całego kraju. Zwłaszcza tych, którzy dość mają codziennego gwaru i zgiełku wielkich miast. Jak donoszą mieszkańcy Minorki, zdarza się, że podobnego zdania jest sam król, który na swym jachcie Juan Carlos odwiedza wyspę raz na jakiś czas by zasmakować spokoju i choć na chwile uciec od monarszych spraw.

Pogoda

Jak przystało na Baleary, woda morska w okresie letnim ma średnio około 25 stopni Celsjusza, powietrza zaś 29 stopni Celsjusza. Choć gorące lato nie rozpieszcza wszystkich tych, spragnionych upalnego słońca nagrzewającego powietrza do przeszło 35 stopni Celsjusza, to podkreślenia godny jest fakt, iż niska suma opadów atmosferycznych i stosunkowo umiarkowane warunki temperaturowe to doskonała aura dla osób, które radość z wakacyjnego urlopu znajdują w zwiedzaniu lokalnych budowli, a tych na Minorce nie brakuje.

Zwiedzanie, zabytki

Patrząc na wyspę w całości, wyróżnić można jej dwie części. Jedna, północna, zbudowana jest z piaskowca i w całości pofalowana. Druga, południowa, to zdecydowanie płaski, wapienny krajobraz. Na wyspie znaleźć można miejsca z kamiennymi monumentami, które wystają z ziemi. To pozostałości z epoki brązu, a dokładniej ślad po osadach talayotyckich. Pełniły one różne role. Mogły być bowiem wieżami obserwacyjnymi, miejscami pochówku, czy też siedzibami ówczesnych przywódców. Z kolei bastion na wyspie, będący pozostałością po renesansowych fortyfikacjach to obecnie targ handlarzy ryb. Z kolei barokowy klasztor del Carme oraz kościół to dziś miejskie targowisko. Na często odwiedzanym placu Conquesta spotkać można posąg króla Aragonii Alfonso III, który jest podarkiem od Franco. Tuż za pałacem wzrok prawie każdego turysty przyciągają przepiękne arkady będące elementami XVIII-wiecznego ratusza. Wszyscy spragnieni morskich uciech chętnie odwiedzają lokalny port, w którym prócz handlarzy ryb i restauracji czekają statki chętne zabrać każdego w rejs dookoła Minorki. Na zakończenie tak atrakcyjnej wycieczki warto udać się na spacer wzdłuż skalistych brzegów i zaznać odpoczynku na niewielkich plażach tej hiszpańskiej wyspy.