Samolotem do Turcji

Ze względu na odległość dzielącą Polskę od Turcji najwygodniejszym sposobem dostania się do tego wspaniałego celu wakacyjnych wojaży jest skorzystanie z usług linii lotniczych. Przewidywać możemy, że problemem będzie odległość od najważniejszych kurortów. Okazuje się jednak, że nie są to wielkie odległości, zresztą jedynie cztery z tureckich lotnisk mogą być dla nas interesujące.

Lotniska w Turcji

  • Lotnisko Stambuł-Atatürk, (Atatürk International Airport), położone około piętnastu kilometrów od centrum Stambułu to największe z Tureckich lotnisk. Jest też najlepiej przygotowane do obsługi dużej ilości pasażerów, a rocznie obsługuje ich ponad dwadzieścia sześć milionów. Z lotniska możemy wynająć samochód w jednej z kilku firm lub zamówić taksówkę prosto do hotelu w Stambule. Do dyspozycji podróżnych oddano także kompletne zaplecze gastronomiczne i nie tylko.
  • Lotnisko Stambuł Sabiha-Gökçen. Drugie z lotnisk w Stambule, oddalone o dwadzieścia kilometrów na wschód od miasta posiada własny hotel, bazę gastronomiczną oraz masę innych udogodnień, jednak pozostaje mniej rozwinięte od wyżej wspomnianego lotniska, ale za to zdecydowanie więcej tanich linii lotniczych korzysta właśnie z tego lotniska.
  • Lotnisko Antalya, (Antalya Airport) o ruchu około dwudziestu milionów pasażerów rocznie położone jest zaledwie dziesięć kilometrów od jednego z najważniejszych tureckich kurortów. Jest to kompleksowo wyposażone lotnisko o dwóch terminalach międzynarodowych, budowane i modernizowane specjalnie z myślą o obsłudze ruchu zagranicznego, więc warunki na nim są naprawdę zdumiewająco dobre, a dojazd do miasta możliwy na wiele różnych sposobów. 
  • Lotnisko Ankara Esenboga, (Ankara Esenboğa Havalimanı) to stosunkowo niewielkie lotnisko obsługujące głównie loty krajowe i nielicznych przewoźników międzynarodowych, jednak ze względu na bliskość Ankary (odległość od centrum wynosi około dwudziestu ośmiu kilometrów) jest to ważny port lotniczy.

Infrastruktura lotnisk tureckich

Lotniska tureckie są modernizowane specjalnie z myślą o turystach z Europy, więc na ich terenie znajdziemy wszelkiego rodzaju puby, restauracje, przechowalnie bagażu, punkty medyczne, apteki, kwiaciarnie, księgarnie i cała masę innych punktów usługowych. Możemy także z lotniska zamówić taksówkę lub wynająć samochód, a także skorzystać z dostępu do internetu. 

Wszystkie znaczące lotniska są przygotowane do obsługi osób niepełnosprawnych. Warto przed wylotem zapoznać się z informacjami na temat danego lotniska, pobrać i wydrukować mapy czy spisać ważne numery telefonów- wszystkie te informacje są dostępne w sieci po polsku, zatem także turyści z Polski będą mogli bez problemu odnaleźć się na tureckich lotniskach.