Wypoczynek aktywny w Turcji – nurkowanie

Wielu turystów wyjeżdża do egzotycznych krajów, aby móc odpocząć i bezkarnie poleniuchować na plaży. Inni chcą poznać nocne życie wielkich, turystycznych miast. Ale istnieje też taka grupa turystów, która nade wszystko ceni sobie aktywny wypoczynek. Jest to doskonały sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Turcja jest krajem, który stwarza świetne warunki do uprawiania sportów wodnych, a szczególnie do nurkowania.

Na nurkowanie do Turcji, czy to dobry pomysł?

Coraz częściej biura podróży kuszą nas możliwością nurkowania w Turcji. Sport ten cieszy się wśród turystów sporą popularnością, pozwala bowiem nie tylko aktywnie spędzić czas, ale dostarcza również niesamowitych wrażeń oraz możliwości wykonania cudownych zdjęć podmorskiego świata.

Od razu należy jednak zaznaczyć, że woda, która obmywa Riwierę Turecką jest dosyć słona, nurkując tam nie zobaczymy zatem takiego bogactwa flory i fauny, jakie można oglądać w innych rejonach Europy, chociażby u wybrzeży Chorwacji. Z drugiej strony, woda w Turcji jest znacznie cieplejsza niż w innych rejonach Europy, a widoczność zadowalająca.

Nurkowanie w Turcji, czy trzeba mieć specjalne pozwolenia?

Turyści, którzy przyjeżdżają do Turcji po to, by nurkować muszą posiadać odpowiednie dokumenty, które potwierdzają ich umiejętności. Ponadto, podczas nurkowania, powinna towarzyszyć im osoba z obywatelstwem tureckim, posiadająca odpowiednią licencję. W celach edukacyjnych można zejść na głębokość do 42 metrów. Nurkowanie na tę głębokość wymaga jednak zaopatrzenia się w odpowiedni sprzęt. Należy mieć przy sobie również apteczkę. Nie ma żadnych ograniczeń na wykonywanie fotografii po wodą.

Nurkowanie w Turcji może być uprawiane na naprawdę dużych terenach. Na nurków czeka pasjonujący podwodny świat, pełen ukrytych, podmorskich jaskiń. Nurkowanie jest natomiast zakazane na obszarach należących do wojska, gdzie prowadzone są naukowe badania, oraz tereny znajdujące się pod ochroną ze względu na unikatowe walory przyrodnicze.

Jeżeli nie jesteś wprawionym nurkiem, nic straconego – w Turcji można wynająć instruktora nauki nurkowania oraz wypożyczyć sprzęt do nurkowania. Takie wypożyczalnie często znajdują się w hotelach, zwłaszcza tych o wysokim standardzie – obiekty hotelowe niekiedy oprócz prywatnych plaż dysponują również miejscami do nurkowania.

Kurs nurkowania w Turcji

Naukę nurkowania możemy rozpocząć również podczas naszego pobytu w Turcji. Na terenie kraju znajduje się kilkanaście ośrodków i baz nurkowych, które posiadają odpowiednią kadrę i uprawnienia do tego, by prowadzić kursy nauki nurkowania.

Naukę może podjąć każdy, kto ukończył dziesiąty rok życia. Ceny, w zależności od liczby dni oraz liczby zejść pod wodę, wahają się od 250 do 1000 złotych. Po ukończeniu kursu, otrzymujemy licencję, ważną nie tylko na terytorium Turcji, ale również na całym świecie.

Najlepsze miejsca do nurkowania w Turcji

Pomimo tego, że u wybrzeży Turcji, z powodu wysokiego zasolenia nie można zobaczyć zbyt wielu okazów ryb i roślin, to jednak warto, będąc tam, zanurzyć się choćby na chwilę pod wodę. Jeżeli damy się skusić, będziemy mieli okazję zobaczyć podwodne jaskinie, wraki zatopionych statków oraz, leżące w okolicach wyspy Kekova, zatopione miasto. W chwili obecnej, praktycznie każda miejscowość leżąca, czy to nad Morzem Egejskim, czy nad Morzem Śródziemnym, posiada przynajmniej kilka baz nurkowych. Trudno zatem wskazać które z nich są najodpowiedniejsze do uprawiania tego sportu. Przykładem mogą być tutaj okolice Bodrum, a także Gelidonyi i Manavgat. Znajduje się tam ponad 20 ośrodków i baz nurkowych.

Do najważniejszych z nich należy zaliczyć m.in.: 

  • Deep Drive Center, Istambuł 
  • Zatoka Kalafati, Morze Egejskie 
  • Półwysep Bali Rethrimno Crete, Morze Egejskie 
  • Samos
  • Kos
  • Kas
  • Marmaris 
  • Alanya, Morze Śródziemne 
  • Półwysep Cake Greke

Nurkowie szczególnie cenią sobie nurkowanie w Morzu Śródziemnym w okolicach miasteczka Kas. Co prawda nie ma tu zbyt bujnej flory podwodnej, ale fauna jest imponująca – można tu spotkać barakudy, żółwie i rogatnice. W wodach tych zatopiony jest drewniany wrak statku. Nieopodal znajduje się miejsce znane jako Canyon – jest to podwodny kanion ze skałami malowniczo opadającymi w głąb morza, na głębokość około 23 metrów. Niedaleko miasteczka Kalkan znajduje się wysepka Catal Island, również tłumnie odwiedzana przez nurków. Pod wodą w tym rejonie można oglądać imponującą, podwodną ścianę, opadającą w dół niemal pionowo.