Marmaris, Turcja

Marmaris to miasto portowe leżące w południowej części Turcji, nad Morzem Egejskim. Z powodu niezwykle pięknych plaż jest to bardzo popularny kurort i ośrodek turystyczny.

Zabytki w Marmaris

Głównym i w zasadzie jedynym ważnym zabytkiem jaki znajduje się w Marmaris jest, wybudowany w XI wieku zamek. To obowiązkowy punkt wszystkich wycieczek do Marmaris. 
Podczas grecko-tureckiej wojny znajdowała się w nim ważna baza wojskowa. Obecnie mieści się tutaj Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne. (Marmaris Kale Müzesi). Koszt biletu wstępu to 1,25 euro. Do muzeum nie jest zbyt trudno trafić – wszędzie w Marmaris znajduję się znaki ułatwiające dotarcie do niego. To obowiązkowy punkt wszystkich wycieczek, które przyjeżdżają do Marmaris.

Marmaris to również świetna baza wypadowa, dla tych którzy chcieliby zwiedzić grecką wyspę Rodos. W Marmaris organizowane są dosyć tanie wycieczki na Rodos.

Klimat i pogoda w Marmaris

Marmaris leży nad dużą zatoką. Znajduje się tutaj jedna z największych w Turcji przystani jachtowych. To niegdyś malownicze miasteczko, w ciągu kilkunastu ostatnich lat obrosło w hotele, domy wypoczynkowe, bary i restauracje. W sezonie turystycznym ludność miasteczka wzrasta aż dziesięć razy! Panuje tu wtedy spory hałas i męczący ruch. Jeżeli ktoś chciałby spróbować prawdziwej tureckiej kuchni, może mieć z tym poważne problemy, ponieważ najczęściej serwowanymi w Marmaris daniami są ryby z frytkami i piwo. Na licznych bazarach i straganach, których znajduje się tutaj mnóstwo, miejscowa ludność sprzedaj turystom, którzy przyjechali do Marmaris na wycieczkę, pamiątki oraz wytwory miejscowej kultury ludowej.

Plaże w Marmaris

Za to już w centrum Marmaris, w którym znajduje się pomnik przywódcy i reformatora Atatürka, ma swój początek najprawdziwsza plaża. Jest to jedna z wielu malowniczo położonych plaż, które sprawiają, że wycieczki do Marmaris są tak popularne. Plaże możemy zwiedzić pływając łódką jak i pieszo. Do najpiękniejszych niewątpliwie należą plaże Turunç i Kumlubük, ale warto się również wybrać do dzielnicy Içmeler, która znajduje się w zachodniej części miasteczka.