Język turecki podczas zwiedzania

Rozmówki Polsko – Tureckie

Wybierając się w podróż do Turcji warto zaznajomić się z kilkoma przydatnymi słówkami czy zwrotami w języku tureckim. Okazany w ten sposób szacunek dla tureckiej ludności, z pewnością opłaci nam się choćby upustem na miejscowym bazarku.

Jak przywitać się po turecku?

Witając się z Turkiem mówimy: Merhaba lub Selam, co oznacza w tłumaczeniu na polski „witaj”(cześć). Warto również dodać grzecznościowy zwrot: Nasılsın? [nasylsyn] czyli „Jak się masz?”.
Jeśli zechcemy się przedstawić po turecku, powiedzmy: Benim adım…. [benim adym] – „Nazywam się… „(tu dodajemy oczywiście swe imię). 

Gdy znajdziemy się na jednym z przepełnionych feerią barw tureckich bazarów zaciekawieni ceną danej rzeczy, pytajmy: kaç para? [kacz para] – „ile to kosztuje?”. Znajdując uroczą, acz drogą pamiątkę, możemy powiedzieć: pahalı [pahaly] – „drogie”. Podstawowe słowa jak „tak” to w tureckim: evet, natomiast „nie” to: Hayır [hajyr]. Żegnając się mówimy: Güle güle (gule gule), czyli po polsku „do widzenia”.

Język turecki podczas zwiedzania

Zauroczeni pięknem Turcji, mamy prawo stracić poczucie czasu.
Gdy zabraknie nam własnego zegarka, skorzystać możemy z uprzejmości rodzimej, tureckiej ludności, pytając:

Saatiniz kaç? [saatiniz kacz] – „która godzina?”. 

Gdy się zgubimy, mówimy: Ben kayboldum. Warto wówczas zapytać o mapę – Harita, bądź przewodnika –Rehber. Zwrot „jaka to ulica?” w języku tureckim brzmieć będzie: Bu caddenin adi nedir?.

Po niewątpliwej rozkoszy podziwiania tutejszych przepięknych krajobrazów powinniśmy zadbać również o rozkosz dla podniebienia, smakując w znakomitej kuchni orientalnej.
Restauracja po turecku to: lokanta. Upewniwszy się co do ceny oraz wybranej potrawy, mówimy: Sipariş verebilir miyim –„chciałbym złożyć zamówienie”.

Kończąc posiłek, który nam smakował powiedzmy: Çok lezzetli – co oznacza „bardzo smaczne”.

Rachunek w języku tureckim to: hesap. Jeśli danie okazało się przysłowiowym „niebem w gębie” możemy powiedzieć osobie, która je przyrządziła: Elinize sağlık („Zdrowie dla Twych rąk„). 

Na koniec warto zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, które przypominać nam będzie o mile spędzonych chwilach w Turcji. Posiadając własny aparat fotograficzny, zapytajmy: Bizim resmimizi çekebilir misiniz? („Czy mógłby pan nam zrobić zdjęcie?”).

Jeśli język turecki okaże się dla nas jednak zbyt dużym wyzwaniem, nie przejmujmy się.
Turcja to państwo przyjazne turystyce, większość mieszkających tutaj osób sprawnie włada językiem angielskim.

Spytajmy wtedy: Ingilizce biliyor musunuz? –„Czy mówi pan po angielsku?”.