W Turcji możesz dać napiwek hotelowi za usługi, nawet jeśli nie mieszkałeś w obiekcie. Jednak hotele nie zarabiają dużo na napiwkach w stosunku do innych sektorów turystyki. Hotele zazwyczaj obliczają napiwki na podstawie liczby dni pobytu, liczby osób w Twojej grupie i tego, ile masz w torbie. Możesz dać napiwki w recepcji lub niektóre hotele mają osobny papier z napiwkami.

Czy daje się napiwek w Turcji?

W Turcji nie ma uniwersalnego systemu napiwków, ale niektóre placówki poproszą o napiwek. Generalnie dopuszczalne jest od 10% do 15% rachunku. Jeśli usługa jest znakomita, możesz dodać trochę więcej. Możesz nawet zostawić napiwek w pudełku napiwków na ladzie recepcji.

Napiwki są zwyczajem w niektórych miejscach, na przykład w Stambule, ale nie wszędzie. Ogólnie rzecz biorąc, zasada jest taka, że ​​dasz napiwek, jeśli otrzymasz dobrą obsługę. Niektóre restauracje zawierają opłatę serwisową, która liczy się jako napiwek. Niektóre lokale, takie jak bary i kawiarnie, nie wymagają napiwków. Jeśli jednak chcesz zostawić fajny napiwek, możesz skorzystać z przewodnika napiwków w Stambule, który Ci pomoże.

Możesz również użyć karty napiwkowej, którą możesz wręczyć swojemu kelnerowi. Niektóre hotele i bary automatycznie dodają do rachunku opłaty za usługi. W takim przypadku należy dokładnie sprawdzić rachunek. Chociaż dawanie napiwków w Turcji nie jest zwyczajem, jest to miły gest, aby wyrazić uznanie.

Ile napiwków daje się w Turcji?

Dawanie napiwków jest powszechne w Turcji, ale nie wszędzie. W niektórych restauracjach i hotelach kelnerzy oczekują napiwków od pięciu do dziesięciu procent rachunku. Możesz wybrać niższą kwotę napiwku, jeśli nie czujesz, że otrzymałeś dobrą obsługę, lub możesz całkowicie pominąć napiwki.

W Turcji oczekuje się napiwków, zwłaszcza w obszarach turystycznych i biznesowych. Możesz dawać napiwki w restauracjach, hotelach, spa lub salonach. Zależy to od rodzaju usługi, jaką otrzymujesz, a także od lokalizacji i ilości wydawanych pieniędzy. Ogólną zasadą jest pozostawienie co najmniej dziesięciu procent całkowitego rachunku za każdą osobę, którą otrzymujesz napiwku.

Kiedy dajesz napiwki w Turcji, pamiętaj, że opłaty za usługi są automatycznie doliczane do Twojego rachunku. Tak jest w niektórych hotelach i przed napiwkiem należy dokładnie sprawdzić rachunek. W niektórych krajach napiwki nie są zwyczajowe, dlatego zawsze należy dokładnie sprawdzić rachunek, aby uniknąć nieporozumień. Napiwki w Turcji są inne niż w innych krajach i zawsze powinieneś skonsultować się z miejscowymi w sprawie etykiety napiwków.

Napiwki w Turcji w restauracjach.

W Turcji zwyczajem jest dawanie napiwków w restauracjach i hotelach. Standardowa kwota napiwku wynosi od pięciu do dziesięciu procent całkowitego rachunku. Jednak dla taksówkarzy normą nie jest dawanie napiwków. Taksówkarze są zwykle łapani, więc nie trzeba ich dawać napiwku.

Możesz też napiwki w ekskluzywnych restauracjach i hotelach, ale norma jest skromna. Miejscowi często otrzymują skromne napiwki, ale zagraniczni goście mogą spodziewać się hojnego napiwku. Wysokość napiwków zależy od poziomu świadczonej usługi i poziomu usług, do których jesteś przyzwyczajony. Zwykle dla kelnerów i barmanów typowy jest napiwek w wysokości od dziesięciu do piętnastu procent, choć nie jest to wymóg.

Komu dać napiwek w hotelu w Turcji?

Napiwki nie są obowiązkowe w Turcji, ale ogólna zasada wynosi od 5 do 10% całkowitego rachunku. Ta wskazówka powinna być podzielona między członków personelu, z którymi miałeś do czynienia, i można ją zostawić bezpośrednio u nich lub zostawić w recepcji. Najlepiej być szczerym i wyrazić uznanie dla otrzymanej usługi.

Kwota napiwku będzie się różnić w zależności od usługi, którą otrzymujesz. Ogólnie rzecz biorąc, powinieneś zostawić trochę więcej dla portiera lub kogoś, kto przyniesie twoje torby do twojego pokoju. Jeśli jednak usługa, którą otrzymujesz, nie spełnia twoich standardów, powinieneś powstrzymać się od napiwku i spróbować przekazać ją komuś innemu.