Nevsehir– klimat

Nevsehir położony jest około 25 kilometrów na południowy wschód od Ankary. Panuje tutaj klimat podzwrotnikowy o charakterze kontynentalnym. Zaznacza się typowa dla tej odmiany klimatu pora letnia i zimowa. W Nevsehirze turyści podczas pory zimowej trwającej od listopada do marca mogą spotkać się nawet z ujemnymi wartościami temperatury powietrza. Dlatego sezon turystyczny rozpoczyna się tutaj dopiero pod koniec maja, a kończy się wraz z początkiem października.

Nevsehir – prognoza pogody na dziś, jutro, pojutrze.

Warto śledzić pogodę przed wyjazdem do Nevsehiru, ponieważ nawet podczas szczytu sezonu potrafi być ona bardzo kapryśna. Największym zaskoczeniem dla wczasowiczów mogą być częste i przelotne opady deszczu, a także gwałtowne ochłodzenia. Niestety czasem nawet długoterminowa pogoda nie jest w stanie przewidzieć, jakie warunki atmosferyczne zastanie się po wylądowaniu w głębi Turcji, ale można mniej więcej zaplanować jakie rzeczy warto ze sobą zabrać do bagażu, oraz jak rozplanować sobie czas urlopu.

Nevsehir – temperatury

Rozkład temperatur maksymalnych i minimalnych powietrza:

miesiącTemp. Max.
Powietrza
[°C]
Temp. Min.
Powietrza
[°C]
Średnia temp.
Wody
[°C]
styczeń4-8
luty6-5
marzec12-2
kwiecień183
maj226
czerwiec269
lipiec3011
sierpień3010
wrzesień266
październik203
listopad13-2
grudzień6-5

Jak już wcześniej wspomniano najbardziej korzystnymi miesiącami na wypoczynek w Nevsehirze jest okres od czerwca do września. Wtedy maksymalne temperatury wahają się od 26 do nawet 30 °C. Niestety nawet wtedy trzeba nastawić się na bardzo chłodne wieczory i jeszcze chłodniejsze noce. Minimalna temperatura rzadko przekracza wtedy 10°C. Dlatego też najwięcej turystów zwiedza miasto i okolice za dnia, wieczorami robią się już spore pustki na ulicach. Zima w Nevsehirze to martwy sezon w turystyce. Minusowe temperatury powodują, że nawet sami mieszkańcy z głębi Turcji wolą wypocząć w tym czasie chociaż przez kilka dni na tureckich wybrzeżach.