Oludeniz – klimat


Oludeniz położone jest na południowym wybrzeżu Turcji, pod względem regionalnym zaliczane jest do Wybrzeża Morza Egejskiego, jednak na klimat ma ogromny wpływ Morze Śródziemnomorskie, które znacząco łagodzi klimat podzwrotnikowy. Dzięki obecności morza nie występują ujemne temperatury podczas zimowych miesięcy, jak to ma miejsce w głębi lądu. Dlatego ruch turystyczny jest w Oludeniz niemalże przez cały rok, z największym naciskiem na okres letni. 

Oludeniz – prognoza pogody na dziś, jutro, pojutrze.

Typ klimatu śródziemnomorskiego w tym regionie przyczynia się do wystąpienia krótkiej pory suchej. Rozpoczyna się ona w czerwcu, a kończy już w sierpniu. Wtedy również panuje w Oludeniz największy ruch turystyczny. W końcu urlopowicze mogą wyjechać do Turcji w tutejsze regiony niemalże bez sprawdzania prognozy pogody. A mają oni bardzo wysokie prawdopodobieństwo zastania upałów i suszy. W pozostałych miesiącach lepiej jest się przygotować do wyjazdu i przeglądać serwisy pogodowe już na kilka dni przed wyjazdem. 

Oludeniz – temperatury

W poniższej tabeli można zobaczyć orientacyjne maksymalne i minimalne temperatury powietrza i średnie temperatury wody notowane przez cały rok. 

miesiącTemp. Max.
Powietrza
[°C]
Temp. Min.
Powietrza
[°C]
Średnia temp.
Wody
[°C]
styczeń15717
luty16816
marzec17916
kwiecień211117
maj251919
czerwiec301921
lipiec322123
sierpień332225
wrzesień291924
październik251522
listopad211220
grudzień17918


Jak zauważyć można najlepiej jest się wybrać do Oludeniz między czerwcem a wrześniem. Choć w skrajnych miesiącach sezonu turystycznego mogą wystąpić sporadyczne opady atmosferyczne, to jednak nie powinny one zakłócić wakacyjnego wypoczynku. W tym czasie wczasowicze mogą korzystać z dobrodziejstw wybrzeża – opalają się na przepięknych piaszczystych plażach, kosztują kąpieli w słonej wodzie, a odważniejsi próbują swoich sił w sportach wodnych. Dodatkowym atutem są bardzo ciepłe wieczory i noce, kiedy to szczególnie młodzi turyści nie szczędzą sobie zabawy w nocnych dyskotekach i do tego przesiadują do późna w uroczych kawiarniach i restauracjach. W pozostałych miesiącach przyjeżdżają głównie osoby, które nie przepadają za upałami, chcą zaoszczędzić na podróży na azjatycki kontynent i dodatkowo są bardziej zainteresowani zabytkami niż opalaniem się na plaży.