Pogoda w Oludeniz jest ściśle związana z panującym w Turcji klimatem oraz występującymi na obszarze całego kraju porami roku. Najcieplejszymi miesiącami są czerwiec, lipiec oraz sierpień. To właśnie wówczas notuje się w Oludeniz najwyższe temperatury. Słupki rtęci nie spadają poniżej 30◦C, niejednokrotnie wskazując nawet 33◦C. Najniższe temperatury odnotowuje się tutaj w czasie tureckiej zimy, która zazwyczaj rozpoczyna się pod koniec listopada. W grudniu oraz w styczniu w Oludeniz jest co najwyżej 16◦C. W czasie największych upałów, nie notuje się zbyt dużej ilości opadów. Występują one sporadycznie i z reguły są przelotne. W sierpniu słońce utrzymuje się na horyzoncie nawet do 13h na dobę. Największe wskaźniki opadów notuje się w grudniu i styczniu – 150 mm. Na te same miesiące przypada również największa średnia ilość dni deszczowych – 14.

Położenie i historia Oludeniz, Turcja.

Pierwsze wzmianki o istnieniu tego miasta pochodzą z okolic XVI w.. Osadnicy obcowali wówczas na co dzień z dziką przyrodą, która na dużym obszarze pozostała nietknięta do dzisiaj z powodu utworzenia parku krajobrazowego. Miasteczko położone jest w południowej części Turcji, w niewielkiej odległości od Fethiye. Zamieszkane w większości przez Turków, choć sporą grupę stanowią tutaj również obcokrajowcy, głównie Brytyjczycy. W odległości 60 km od Oludeniz zlokalizowano międzynarodowe lotnisko w Dalaman. Miasteczko otoczone jest lasem, piaszczystą plażą oraz laguną. W oddali widać piękne obszary górzyste, pokryte roślinnością górską. Obszar Oludeniz jest całkowicie niewidoczny od strony Morza Śródziemnego. Nadaje to temu miejscu odrobiny tajemniczości.

Atrakcje turystyczne Oludeniz.

W okolicy Oludeniz znajduje się miasteczko Fethiye. Największymi atrakcjami turystycznymi tego miejsca są likijskie grobowce. Wykute zostały one w skałach. Największe wrażenie na turystach robi ich wielkość oraz dokładność wykonania. W Fethiye warto zwiedzić również muzeum, którego głównymi eksponatami są znalezione niegdyś w okolicy posągi. Osoby lubiące zwierzęta, ptactwo i inne żyjątka, powinny wybrać się do Doliny Motyli. Jest to nazwa zatoki znajdującej się w pobliżu Fethiye, której główną atrakcją są niezliczone gatunki motyli. Badacze zastanawiają się nad fenomenem tego miejsca, bowiem jest to jeden z nielicznych obszarów na świecie, gdzie można spotkać tak dużą ilość gatunków motyli o bardzo pięknym i pełnym ubarwieniu. Turyści interesujący się historią i militariami powinni wybrać się do pobliskiego Kayakoy, miasteczka gdzie zobaczyć można pozostałości wojny grecko-tureckiej. Liczne fortyfikacje, okopy oraz mury obronne to właśnie elementy, które charakteryzują niemal cały obszar opuszczonego przez ludzi miasta.

Zwolennicy legend chętnie odwiedzają również wyspę św. Mikołaja. Podobno to właśnie tutaj narodził się i zmarł prawdziwy św. Mikołaj. Na miejscu zobaczyć można bizantyjskie kościoły, – a raczej to, co po nich pozostało – mozaiki oraz ciekawe freski. W Tlos znajdują się ruiny starożytnego miasta. Do najważniejszych zabytków tego miejsca zaliczyć należy osmańską twierdzę, teatr i liczne, wykute w skale grobowce.

Największą zaletą Oludeniz są plaże. Rozciąga się tutaj Niebieska Laguna, której znaczna część jest pod ochroną. Uznawana jest za najpiękniejszą plażę Turcji. Morze ma tutaj kolor turkusowy i otoczone jest ze wszystkich stron górami, które porastają wiecznie zielone sosny. Bardzo malownicze miejsce zachęcające nie tylko do spacerów, ale i odpoczynku w blasku tureckiego słońca. Oprócz Niebieskiej Laguny, w pobliżu, druga piękna plaża nazywana przez tutejszych mieszkańców „rajską”.

Paralotniarstwo w Turcji – Oludeniz

Oludeniz jest jedną z największych baz na świecie, gdzie zjeżdżają się fani paralotniarstwa. Uprawiać można tutaj również sporty wodne, a dużą popularnością cieszy się nurkowanie. Branża gastronomiczna jest rozwinięta na bardzo wysokim poziomie. Oferuje przysmaki kuchni tureckiej, jak i dania międzynarodowe. Na zakupy warto wybrać się na ulicę Carsi Caddesi. Mnóstwo znajdujących się tutaj kolorowych sklepików oferuje tureckie pamiątki w bardzo przyzwoitych cenach. Po zmroku, tętni tutaj życie nocne, a imprezy rozkręcają pojawiający się w klubach DJ-e.